Протягом березня 2022 року уряд Чорногорії ухвалив три рішення щодо надання тимчасового захисту особам, які його потребують у звʼязку з війною в Україні. Розглянемо основні моменти.
1. На кого поширюється тимчасовий захист?
На громадян України, осіб без громадянства, останнє місце проживання яких була територія України, та осіб, яким Україна надала міжнародний захист, які були вимушені покинули та не можуть повернутися в Україну у звʼязку зі збройним конфліктом.
Що стосується іноземців, які перебували в Україні на підставі посвідок на тимчасове/постійне проживання, то на них не поширюється тимчасовий захист.
2. Які документи потрібні для перетину кордону?
Чорногорія не є країною-членом ЄС, водночас вона також спростила вимоги щодо вʼїзду на її територію громадянам України. Так, перетнути кордон можна за наступними документами:
А) дійсним біометричним чи небіометричним закордонним паспортом, а також його копією;
Б) внутрішнім паспортом у формі книжечки чи id-картки, а також їх копіями.
Якщо ви перетинаєте кордон з неповнолітньою особою, варто мати при собі документи, що підтверджують родинний чи інший звʼязок з нею (свідоцтво про народження дитини, згода батьків на супроводження та виїзд дитини).
3. Отримання тимчасового захисту.
Для того щоб отримати тимчасовий захист у Чорногорії потрібно звернутися до обласних підрозділів Міністерства внутрішніх справ Чорногорії. На місці вам буде запропоновано подати заяву, сфотографуватися та зняти відбитки пальців. Після цього за поданою заявою буде проведена перевірка строком до 30 днів.
У разі отримання позитивного результату вам буде надана довідка про отримання статусу іноземця, що знаходиться під тимчасовим захистом у Чорногорії.
4. На який строк надається тимчасовий захист?
Тимчасовий захист надається щонайменше на 1 рік.
5. Житло.
Якщо вам немає де жити у Чорногорії, рекомендуємо звернутися до кризових штабів допомоги українцям (https://www.facebook.com/MykhailoShmatov/posts/5095674553830518), де працюють волонтери, або до осередку Червоного Хреста за місцем перебування (контакти можна знайти за посиланням: https://ckcg.me/). Їхні працівники зможуть надати вам першочергову допомогу, в тому числі що повʼязана з організацією житла.
6. Медичне обслуговування.
Отримавши статус тимчасового захисту, ви отримаєте право на безоплатне медичне обслуговування в державних закладах.
Контакти державних медичних установ можна знайти за посиланням: https://www.gov.me/en/government-of-montenegro/health/
7. Працевлаштування.
Статус тимчасового захисту дає право на працевлаштування без отримання спеціального дозволу.
Для пошуку роботи та отримання більш детальної інформації рекомендуємо звернутися до Служби зайнятості Чорногорії (https://www.zzzcg.me/opste-informacije-za-nezaposlena-lica/).
Крім того, для самостійного пошуку роботи можна використовувати веб-сайт пошуку роботи в Чорногорії – MillionMakers (https://bs.millionmakers.com/jobs/jobs-in-montenegro/).
8. Освіта.
Отримавши статус тимчасового захисту ви отримуєте право на освіту. Водночас воно є обмеженим, оскільки стосується лише початкової та середньої освіти у школах. Тому, необхідно звертатися до відповідних шкіл за місцем проживання для отримання детальної інформації.
Крім того, на сторінці Посольства України в Чорногорії у Facebook є інформація щодо дистанційних платформ для навчання (https://www.facebook.com/ukrainian.embassy.me/posts/5541151945914141, https://www.facebook.com/ukrainian.embassy.me/posts/5543631865666149).
Джерело: офіційний загальний файл з інформацією зі сторінки Посольства України в Чорногорії у Facebook: https://m.facebook.com/ukrainian.embassy.me.
Корисні посилання:
Веб-сайт Посольства України в Чорногорії (https://montenegro.mfa.gov.ua/).
Сторінка Посольства України в Чорногорії у Facebook: https://m.facebook.com/ukrainian.embassy.me.
Інтерактивна карта світу від МЗС України, де можна отримати різноманітну інформацію щодо перебування в тій чи іншій країні: https://tripadvisor.mfa.gov.ua/?location=me.
Інформаційний портал «Міжнародний штаб допомоги українцям», де можна отримати інформацію щодо перебування за кордоном: https://dopomoha.org.ua/.
Офіційний загальний файл з інформацією щодо перебування в Чорногорії:https://docs.google.com/document/d/1Ts3cSZaQonwVCN8Pn1mWiwtTqo0zHkun/edit?fbclid=IwAR38HD8SuOb2sBhkwPk3VcmoV-WHJ3xjxd9CEx-PK1CmJs0dHC290vUV_7U.