- Актуальна довідка англійською доступна на сайті PILnet за лінком.
Зверніть увагу. Інформаційна довідка українською опублікована станом на 18.03.2022
В’їжджати та легально перебувати на території Данії українським громадянам дозволяється із біометричним паспортом. Проте, з гуманітарних міркувань, всіх українських біженців прикордонники зараз реєструють та пропускають до країни із будь-яким документом, що посвідчує особу.
16 березня 2022 року парламентом Данії був прийнятий Закон про дозвіл на тимчасове проживання для переміщених осіб з України (Спеціальний закон), який надає можливість отримати посвідку на проживання в Данії, з правом працевлаштування та навчання, отримання тимчасового житла, соціальної допомоги і доступу до медичних послуг.
Посвідка надаватиметься на один рік, з можливістю її продовження до 17 березня 2025 року. Для подачі клопотання існує дві форми заяв, SL1 та SL2.
§I. Отримати дозвіл на тимчасове проживання за заявою SL1, можуть особи, які перетнули кордон Данії і перебувають у країні, а саме:
- громадяни України, які залишили країну 24 лютого 2022 року або пізніше;
- особи зі статусом біженця в Україні, які залишили країну 24 лютого 2022 року або пізніше;
- громадяни України або особи зі статусом біженця в Україні, які проживали або мали посвідку на проживання в Данії станом на 24 лютого 2022 року.
Заява SL1 має бути подана заявником до Udlændingestyrelsen (Імміграційної служби Данії) або на кордоні, під час його перетину.
Заяву можна надати як в паперовому так і у цифровому вигляді, це можна зробити за цим посиланням: https://blanket.nyidanmark.dk/xform/landingpages/sl1.asp
Паперова версія: https://www.nyidanmark.dk/-/media/Files/US/Application-forms/Diverse/sl1_en.pdf
Для того щоб надати біометричні дані, необхідно попередньо записатися на прийом тут: https://www.nyidanmark.dk/en-GB/Contact-us/Contact-the-Danish-Immigration-Service/Citizen-Service/
Під час розгляду заяви, переселенцю можуть надати місце проживання в центрі притулку. Після отримання посвідки на проживання одразу виникає право легально працювати. Наявність посвідки звільняє від вимог Закону про іноземців, щодо окремого набуття дозволу на роботу.
§II. Отримати дозвіл на тимчасове проживання по возз’єднанню сім’ї за заявою SL2, можуть близькі члени сім’ї заявника, якому вже було надано дозвіл на проживання, згідно §I, а саме:
- чоловік / дружина;
- партнер(ка) спільного проживання, з яким(ою) вони налагодили сімейне життя;
- неодружена дитина віком до 18 років;
- особи з близькими родинними зв’язками, які вели спільне домогосподарство та перебували на утриманні заявника до виїзду з України.
Паперову заяву SL2 можна подати до Імміграційної служби в Данії або за її межами, звернувшись до представництва Королівства за кордоном. Завантажити заяву: https://www.nyidanmark.dk/-/media/Files/US/Application-forms/Diverse/sl2_en.pdf
Цифрове онлайн-рішення для заяв SL2 наразі лише розробляється.
Після реєстрації в комуні, сім’ям з дітьми буде надане направлення до школи. Фінансову допомогу на перші потреби зараз можна отримати в Соціальних центрах. В кожній комуні сума виплат відрізняється, але в середньому, розмір щомісячної виплати становить близько 1200 крон на дорослого та 600 крон на дитину. Ціни на продукти харчування можна подивитися на сайтах https://lidl.dk або https://aldi.dk
Данська рада у справах біженців (DRC) консультує за телефоном: +4560268101 (робочі дні, 9.00-12.00) або через e-mail: raadgivning.odense@drc.ngo
Українці можуть безкоштовно користуватися поїздами DSB, а також проїжджати на власних авто через Ересуннсброн (міст між Данією та Швецією) без стягнення плати.
Корисні посилання:
- Фактичну інформацію про правовий статус українських переселенців в Данії можна відслідковувати тут.
- Телеграм-чат допомоги переселенцям в Данії.
- Відео-інструкція заповнення форми SL1
- Текст Спеціального закону (данською мовою)
Джерело: Телеграм канал «Мої права за кордоном», автор каналу Олена Кібенко – Суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, доктор юридичних наук.
Автор матеріалу – Ярослав Буличов, Голова представництва юридичної компанії «IMMIGRANT INVEST В УКРАЇНІ»