7 березня 2022 року уряд Фінляндської Республіки ухвалив рішення, яким передбачається надання тимчасового захисту у відповідь на ситуацію в Україні.
1. На кого поширюється тимчасовий захист?
- Громадян України та членів їх сімей, які проживали в Україні станом на 24 лютого 2022 року або напередодні 24 лютого 2022 року виїхали з території України через небезпеку, та у зв’язку зі збройним конфліктом не можуть повернутися до України;
- Громадян третіх країн та осіб без громадянства, а також членів їх сімей, що отримали міжнародний захист чи відповідний національний захист в Україні до 24 лютого 2022 року;
- Громадян третіх країн та осіб без громадянства, що перебували в Україні до 24 лютого 2022 року на законних підставах і безпечне та остаточне повернення яких в країну їхньої громадянської належності не є можливим.
2. Які документи потрібні для перетину кордону?
- Як і будь-яка інша країна ЄС, Фінляндія не вимагає наявність візи для вʼїзду в країну. Так, для перетинання кордону знадобиться біометричний паспорт або, якщо такого немає, внутрішній паспорт громадянина України у формі id-картки чи книжечки.
- Якщо ви перетинаєте кордон з неповнолітньою особою, варто мати при собі документи, що підтверджують родинний чи інший звʼязок з нею (свідоцтво про народження дитини, згода батьків на супроводження та виїзд дитини).
3. Отримання тимчасового захисту.
Для отримання тимчасового захисту по прибутті у Фінляндію потрібно звернутися до прикордонної служби або відділення поліції і подати відповідну заяву. На місці працівники прикордонслужби чи поліції запросять у вас ваші персональні дані, інформацію стосовно родини, а також візьмуть відбитки пальців та сфотографують. Крім того, вам буде розʼяснено право звернутися із заявою за отриманням притулку, а також чим він відрізняється від тимчасового захисту.
Рішення за результатами розгляду приймає Імміграційна служба Фінляндії, яке буде надіслано поштою. У разі позитивного рішення, вам буде надано посвідку на перебування у вигляді картки.
Отримати детальну інформацію про відділ поліції та його місцезнаходження можна за посиланням: https://poliisi.fi/en/police-contact-details-for-asylum-seekers.
4. На який строк надається тимчасовий захист?
Тимчасовий захист надається щонайменше на 1 рік і діє до 4 березня 2023 року. При цьому, такий строк може бути продовжений двічі на 6 місяців, якщо підстави його надання не перестануть існувати.
5. Житло.
Якщо у вас немає місця для проживання, вас можуть розмістити у центрі прийняття біженців. Тут вам будуть надані всі першочергові соціальні та побутові послуги. Строк перебування в центрі становить до того часу, поки ви не залишите Фінляндію, або не закінчиться строк дії посвідки на перебування.
Більш детально про центр прийому біженців та про інші варіанти проживання можна дізнатися за наступними посиланнями:
6. Медичне обслуговування.
Тимчасовий захист надає право користуватися також і медичною допомогою. Так, її можна отримати у центрах прийому біженців. Водночас якщо заява про тимчасовий захист ще небула подана, медичну допомогу можна отримати за власний кошт.
Також у Фінляндіє функціонує мережа клініки Global Clinic, у роботі якої приймають участь волонтери – професійні лікарі, стоматологи, медичні сестри, психологи. Тут можна отримати базову медичну допомогу та консультації цілком безкоштовно.
Більш детальну інформацію про клініку та її місцезнаходження можна отримати за посиланням: https://www.globalclinic.fi/ru/.
7. Працевлаштування.
Отримавши позитивне рішення про надання тимчасового захисту ви маєте право працювати без отримання спеціального дозволу. На сьогодні у Фінляндії функціонує велика кількість організацій, які зможуть допомоги у пошуку роботи біженцям та особам, які отримали тимчасовий захист. Серед них можна виділити наступні:
- Startup Refugees – https://startuprefugees.com/.
- Barona – https://barona.fi/tyopaikat/job-opportunities-for-ukrainians-in-finland.
- Advicera – https://advicera.org/jobs.
- Academic Work – https://jobs.academicwork.fi/.
Крім того, існують також й інші платформи для пошуку роботи, як наприклад міжнародний веб-сайт із пошуку роботи The female factor (https://www.jobs.femalefactor.global/ukraine), національний фінський сервіс із працевлаштування TE-toimisto (https://paikat.te-palvelut.fi/tpt/), чи веб-сайт Planet Heroes (https://herotohero.eu/ua/#needHelp) з пошуку допомоги у працевлаштуванні і не тільки.
8. Освіта.
Фінська система освіти є доволі складною, однак однією із провідних у світі. Вона складається з таких рівнів: дошкільна, молодша шкільна, середня та вища освіти. Загалом, освіта у Фінляндії є безкоштовною.
Отримавши тимчасовий захист, особа отримує право навчатися у Фінляндії. Це стосується можливості отримання всіх рівнів освіти. Водночас органами місцевого самоврядування можуть бути встановлені певні особливості. Тому, рекомендується попередньо звертатися до муніципалітетів за отриманням додаткової інформації.
Також існує безліч веб-сайтів, за допомогою яких можна найти інформацію про відповідні заклади освіти та умови вступу до них:
- Studyinfo – https://opintopolku.fi/konfo/en/.
- Ohjaamo – https://ohjaamot.fi/en/etusivu.
- InfoFinland – https://www.infofinland.fi/en/frontpage.
- ScienceForUkraine – https://scienceforukraine.eu/.
Джерело: веб-сайт Імміграційної служби Фінляндії (https://migri.fi/tilapainen-suojelu/ukr) та інформаційний ресурс «Допомога українцям у Фінляндії» (https://ukrainians-in-finland.org/).
Корисні посилання: веб-сайт Посольства України в Фінляндській Республіці та Республіці Ісландія (за сумісництвом), де розміщені посилання на інформаційні ресурси (https://finland.mfa.gov.ua/news/korisna-informaciya-dlya-tih-hto-pribuvaye-abo-pribuv-v-finlyandiyu).