Ви маєте змогу допомогти АПУ

Інше

Ісландія

Зверніть увагу. Інформаційна довідка українською опублікована станом на 28.03.2022

Ісландія не входить до складу ЄС і тому Директива про тимчасовий захист на неї не поширюється.

Який статус можуть отримати українці в Ісландії?

Українці які прибувають до Ісландії можуть там лишатися як туристи (Ісландія входить до Шенгенської зони і за наявності біометричного паспорту українці можуть лишатися на території країни 90 днів) або попросити статус біженця (подати заяву на міжнародний захист).

Водночас звертаємо увагу, що Міністерство юстиції Ісландії дозволило щодо українців  тимчасовий захист.  Міністерство зазначає, що цей метод передусім полягає в тому, щоб бути в змозі надати тим, хто тікає з України, швидку й ефективну допомогу, точніше тимчасовий захист, без того, щоб прийом та допомога українцям не перевантажили систему захисту біженців Ісландії.

Ісландія активувала статтю 44 «Закону про іноземців» № 80/2016 негайно, через масову втечу після вторгнення Росії в Україну.  У ст. 44 зазначається, що іноземцю, який є частиною групи, яка втікає з певної території та прибуває в країну або вже перебуває тут, коли застосовуються положення цієї статті, можливо буде, після отримання клопотання про міжнародний захист, надати захист на основі оцінки групи [біженців в цілому] або так званий спільний захист. Це означає, що іноземцю нададуть посвідку на проживання на основі гуманітарних міркувань, див. ст. 74 «Закону про іноземців» № 80/2016.

Посвідка на проживання надається на один рік з правом поновлення або продовження на термін до трьох років з моменту отримання заявником першої посвідки. Після цього може бути надано дозвіл відповідно до ст. 74, що може бути підставою для безстрокового дозволу на проживання. Після одного року з таким дозволом, це буде вже четвертий рік від початку, дозвіл на безстрокове проживання може бути видано, якщо умови для збереження дозволу все ще діють [ред. продовження військових дій в Україні], а вимоги з іншого боку виконуються.»

Як українцю отримати захист?

Особливістю ісландської системи є те, що заява особи про міжнародний захист автоматично розглядається як заява про тимчасовий захист.

Процедура поки що виглядає доволі заплутано. Ось переклад статті 44 «Закону про іноземців» № 80/2016 від редакції сайту UKR.IS:

Ст. 44 Спільний захист через масову втечу

 • У разі масового бігства Міністр може прийняти рішення щодо застосування положень цієї статті. Міністр також вирішує, коли задіяне положення спільного захисту, відповідно до абзаців 2 і 3, підлягає скасуванню.
 • Іноземцю, який є частиною групи, яка втікає з певної території та прибуває в країну або вже перебуває тут, коли застосовуються положення цієї статті, може, після отримання клопотання про міжнародний захист, бути наданим захист на основі оцінки групи (спільний захист). Це означає, що іноземцю буде видано посвідку на проживання згідно зі ст. 74. Дозвіл не може бути підставою для безстрокового дозволу на проживання.
 • Дозвіл [на проживання] може бути поновлений або продовжений на термін до трьох років з моменту отримання заявником першого дозволу. Після цього може бути надано дозвіл відповідно до ст. 74, що може бути підставою для безстрокового дозволу на проживання. Після одного року з таким дозволом може бути виданий дозвіл на безстрокове проживання, якщо умови для збереження дозволу все ще мають місце бути, та вимоги, з іншого боку, виконані, див. ст. 58.
 • Заяву іноземця, що підпадає під 2-ий абзац, про міжнародний захист може бути відкладено на термін до трьох років з дати першого дозволу заявника. Коли повноваження на забезпечення спільного захисту згідно з 1-м абзацом припинили свою дію, або коли пройшло три роки з моменту отримання першого дозволу заявника, заявника мають повідомити, що заява про міжнародний захист буде розглянута лише за умови, що він висловить недвозначний запит про це протягом визначеного періоду.
 • Директорат з питань імміграції приймає рішення щодо дозволу та відхилення заяви.

Тобто для отримання тимчасового захисту особа, яка прибуває до Ісландії має подати заяву про міжнародний захист відповідно до існуючих правил.

Відповідно до Закону про іноземців, особа повинна перебувати в Ісландії на її кордоні або всередині неї, щоб подати заяву на міжнародний захист в Ісландії.

Звернення про міжнародний захист, надіслані до Ісландії від осіб, які на той час перебувають за кордоном, не розглядаються.

Заяву необхідно подати до Управління імміграції або поліції будь-якої поліцейської дільниці в Ісландії. Якщо Ви у столичному регіоні, то потрібно звертатися адресою: Bæjarhraun 18, 220 Hafnarfjörður. Заява не обов’язково має бути в якомусь певному форматі, адже заявник може висловити своє бажання усно.

Далі поліція має зібрати необхідну інформацію щодо заявника. Після того, як поліція отримала основну інформацію від заявника, включаючи відбитки пальців та запит про маршрут подорожі до Ісландії та ідентифікацію, поліція надсилає заяву до Директорату з питань імміграції для подальшого опрацювання та прийняття рішення.

Яку допомогу отримує особа під тимчасовим захистом?

Під час збирання інформації щодо заявника проводиться перевірка щодо того, чи потребує заявник допомоги для його/її щоденних потреб, і якщо так, йому/їй пропонується послуги від Директорату з питань імміграції або муніципалітетів, які уклали угоди з Директоратом для надання допомоги особам, які шукають притулку.

Після заяви та збирання інформації у поліції заявник отримує мінімальну соціальну підтримку у вигляді:

 • допомоги з безкоштовним поселенням;
 • картки з грошима, яку можна використовувати лише в окремих магазинах на сумму 8.000 крон (приблизно 50-55 євро) на тиждень;
 • безкоштовної ісландської сім-карти для дзвінків та інтернету. ВАЖЛИВО: дзвінки в Україну безкоштовні у березні;
 • проїзного на автобус на місяць.

Яким обсягом прав можуть користуватися українці, які отримали тимчасовий захист?

Українці матимуть  доступ до житла, засобів існування, соціальних послуг, охорони здоров’я та доступу до ринку праці. Ці права в основному такі самі, як і права, які надаються особам в інших європейських країнах згідно з Директивою 2001/55/EC.»

Чи можна працювати?

Відповідно до чинного «Закону про трудові права іноземців» № 97/2002, ті, хто отримує дозвіл на проживання з гуманітарних міркувань, отримують лише умовний доступ до ринку праці в цій країні, який ґрунтується на тому, що роботодавець повинен подати заяву на отримання дозволу на роботу для відповідної особи. Відповідно, біженці з України можуть мати доступ до ісландського ринку праці. У законопроекті про внесення змін до «Закону про іноземців», який зараз готується Мінюстом Ісландії, пропонується внести зміни до цих положень «Закону про трудові права іноземців» таким чином, щоб усі, хто отримує посвідку на проживання з гуманітарних міркувань, автоматично отримували прямий дозвіл на роботу паралельно з посвідкою на проживання.»

Яке житло може Ісландія запропонувати переселенцям з України?

З початку вторгнення сюди прибуло майже 150 осіб, пов’язаних з Україною, переважно жінки та діти. Наразі надійшло більше 240 пропозицій щодо розміщення людей від приватних осіб. Також цим питанням опікуються муніципалітети. Ісландія заявляє, що матиме змогу забезпечити соціальним житлом всіх прибулих українців (враховуючи житлову кризу у країні якість житла може бути нижчою за інші європейсьскі країни).

Чи є евакуаційні рейси до Ісландії?

На даний момент, влада Ісландії не вживає евакуаційних заходів щодо вивезення населення з небезпечних місць. У зв’язку з цим Вам необхідно самостійно дістатися на територію Ісландії для запиту притулку на території цієї країни.

Оскільки Ісландія це острів, то в країну можна дістатися двома способами: авіасполученням та поромом.

Пором – досить дорога і тривала подорож.

Найдешевші авіакомпанії, які виконують авіарейси з країн, що перебувають на кордоні з Україною:

WizzAir ✈️

Лімітована пропозиція!

Угорський авіаперевізник оголосив, що готовий надати українцям квитки за рятувальним тарифом.

Вартість рятувального тарифу для громадян України до Ісландії, які мають закордонний паспорт, складає 69,99 євро. Ціна в один бік, включаючи адміністративний збір. У вартість входить одне місце ручної поклажі (макс.: 40х30х20 см). Під час бронювання та реєстрації потрібний дійсний український паспорт для подорожей за кордон. З клієнтів, які не мають дійсного паспорта, буде стягнута повна вартість проїзду в аеропорту. Ціна поширюється тільки на бронювання зроблені за посиланням: https://wizzair.com/#/rescue

Відправлення з:

Польща

 • Варшава WAW: Відправлення 3 рази на тиждень. Ціна квитка 70-150 євро (без багажу)
 • Гданськ GDN: Відправлення 2 рази на тиждень. Ціна квитка 70-150 євро (без багажу)
 • Катовіце KTW: Відправлення 2 рази на тиждень. Ціна квитка 50-150 євро (без багажу)
 • Краків KRK: Відправлення 2 рази на тиждень. Ціна квитка 50-150 євро (без багажу)
 • Вроцлав WRO: Відправлення 2 рази на тиждень. Ціна квитка 50-150 євро (без багажу)

⚠️ Квитків на березень майже немає.

Угорщина

Будапешт BUD: Відправлення 2 рази на тиждень. Ціна квитка 150-250 євро (без багажу)

Литва

Вільнюс VNO: Відправлення 1 раз на тиждень. Ціна квитка 50-150 євро (без багажу)

AirBaltic ✈️

Відправлення з:

Литва

Вільнюс VNO: Відправлення 5 разів на тиждень. Ціна квитка 170-370 євро.

Латвія

Рига RIX: Відправлення 3 рази на тиждень. Ціна квитка 150-370 євро.

Це список найбільш популярних і дешевих напрямків з країн Європи у Рейк’явік.

Контакти

Офіс імміграції для біженців працює з 10:00 до 12:00. Номер телефону: +354 444 0900 (загальний номер Директорату з питань імміграції) Електронна пошта: utl@utl.is (загальна електронна адреса Директорату з питань імміграції)

Джерело: Телеграм канал «Мої права за кордоном», автор каналу Олена Кібенко – Суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, доктор юридичних наук.

Related posts
ІншеПодії

Криптовалюти та професійні виклики в роботі юриста

ІншеНовини

Взяти участь в Електронному суді можна за допомогою Дія.Підпису.

ІншеНовини

Асоціація правників України закликає приєднатися до волонтерського руху #адвокатиЗСУ

Інше

Австралія