Ви маєте змогу допомогти АПУ

Інше

Північна Македонія

Зверніть увагу. Інформаційна довідка опублікована станом на 07.04.2022

02 березня 2022 року уряд Республіки Північна Македонія ухвалив рішення про надання тимчасового захисту з гуманітарних причин громадянам України. Ним розкриті питання щодо перебування у Північній Македонії під час збройної агресії Російської Федерації проти України. Розглянемо основні моменти.

1. На кого поширюється тимчасовий захист?

На громадян України та членів їх сімей, які:

А) вʼїжджають на територію Північної Македонії через війну, загрозу життю, ескалацію воєнних дій проти мирного населення;

Б) перебувають на території Північної Македонії та не можуть повернутися на територію України через війну, загрозу життю, ескалацію воєнних дій проти мирного населення.

2. Які документи потрібні для перетину кордону?

Північна Македонія не є країною-членом ЄС, водночас вона максимально спростила вимоги щодо вʼїзду на її територію громадянам України. Так, перетнути кордон можна і за відсутності закордонного паспорта. Знадобляться лише національні документи, за якими можна встановити особистість – паспорт громадянина України чи свідоцтво про народження.

Якщо ви перетинаєте кордон з неповнолітньою особою, варто мати при собі документи, що підтверджують родинний чи інший звʼязок з нею (свідоцтво про народження дитини, згода батьків на супроводження та виїзд дитини).

3. Отримання тимчасового захисту.

Для того щоб отримати тимчасовий захист у Північній Македонії потрібно звернутися до Міністерства внутрішніх справ – Сектор роботи з іноземцями (сектор за странци) МВС у Скопʼє (адреса: вул. Гоце Делчев, 9, будівля МТВ, 9 поверх, кабінет 927), або до інспектора по роботі з іноземцями при поліцейських відділках в інших містах для оформлення посвідки на тимчасове проживання з гуманітарних причин.

4. На який строк надається тимчасовий захист?

Тимчасовий захист надається щонайменше на 1 рік.

У разі оформлення статусу біженця – строк перебування в країні встановлюється до 3 років. Водночас рекомендуємо оформити саме тимчасовий захист, оскільки така процедура простіша та дає можливість у будь-який момент безперешкодно повернутися в Україну.

5. Житло.

Після приїзду в Північну Македонію одним із перших питань, що постане, це пошук житла. Звичайно, можна самостійно організувати цей процес, або зупинитися в знайомих чи родичів.

Якщо вам немає де жити, рекомендуємо звернутися до голови громади українців у Республіці Північна Македонія (сторінка у Facebook: https://www.facebook.com/groups/1067674929983038/), або до осередку Червоного Хреста за місцем перебування (контакти можна знайти за посиланням: https://ckrm.org.mk/).

6. Медичне обслуговування.

Отримавши посвідку на проживання з гуманітарних причин, ви отримаєте право на державне медичне обслуговування.

Контакти державних медичних установ можна знайти за посиланням: http://zdravstvo.gov.mk/ (вкладка «Установи»).

7. Працевлаштування.

Посвідка з гуманітарних причин дає право на працевлаштування без отримання спеціального дозволу.

Для пошуку роботи та отримання більш детальної інформації рекомендуємо звернутися до служби зайнятості Республіки Північна Македонія (https://av.gov.mk/).

Крім того, для самостійного пошуку роботи можна використовувати найбільші веб-сайти пошуку роботи в Північній Македонії:

Б) Kariera MK (https://kariera.mk/);

В) Vrabotuvanje (https://www.vrabotuvanje.com.mk/).

8. Освіта.

Станом на сьогодні, уряд Республіки Північна Македонія не надав поки офіційних розʼяснень щодо організації освітнього процесу для осіб, які користуються тимчасовим захистом.

Водночас, у разі необхідності, рекомендуємо самостійно звертатися до відповідних закладів освіти за місцем перебування для отримання додаткової інформації.

Джерело: веб-сайт Посольства України в Республіці Північна Македонія (https://macedonia.mfa.gov.ua/).

Корисні посилання:

Веб-сайт Посольства України в Республіці Північна Македонія (https://macedonia.mfa.gov.ua/).

Сторінка Посольства України в Республіці Північна Македонія у Facebook: https://www.facebook.com/ua.emb.nmk.

Інтерактивна карта світу від МЗС України, де можна отримати різноманітну інформацію щодо перебування в тій чи іншій країні: https://tripadvisor.mfa.gov.ua/?location=mk.

Інформаційний портал «Міжнародний штаб допомоги українцям», де можна отримати інформацію щодо перебування за кордоном: https://dopomoha.org.ua/informacziya-dlya-ukrayincziv-yaki-cherez-vijskovi-diyi-perebuvayut-v-pivnichnij-makedoniyi/?fbclid=IwAR3ESTWjINEPh2-zuN5l1G8mycB9pPW_smeZD2c8MVUuyTHgOeFG7btR-dQ.

Related posts
ІншеПодії

Криптовалюти та професійні виклики в роботі юриста

ІншеНовини

Взяти участь в Електронному суді можна за допомогою Дія.Підпису.

ІншеНовини

Асоціація правників України закликає приєднатися до волонтерського руху #адвокатиЗСУ

Інше

Австралія