Ви маєте змогу допомогти АПУ

Інше

Швеція

Українці, які покидають Україну через війну и прямують до Швеції, можуть розраховувати, в тому числі, на Тимчасовий захист (згідно з рішенням Ради ЄС від 04.03.22 про активацію дії Директиви для українців Council Implementing Decision (EU) 2022/382 of 4 March 2022).

Особливості отримання Тимчасового захисту у Швеції

  1. Оформлення Тимчасового захисту у Швеції фактично прирівнюється до посвідки на проживання у цій країні (на відміну від деяких інших країн ЄС). Іншими словами, коли ви звертаєтесь до міграційної служби з заявою про надання тимчасового захисту в межах активованої Директиви, то фактично подаєте документи на оформлення посвідки на проживання.
  2. Щоб подати заявку, ви повинні зареєструватися у міграційній службі,пред’явивши закордонний біометричний паспорт або інші українські документи, що посвідчують особу (є вже зареєстровані випадки, коли українські громадяни пред’являли звичайні закордонні паспорти, інколи с простроченим строком дії, але реєстрація відбувалась із подальшим оформленням належних документів у відповідних установах). 
  3. В рамках процесу реєстрації необхідно заповнювати анкету, яка надається працівниками міграційної служби і в якій потрібно вказати, з поміж іншого, про наявність/відсутність у вас житла, коштів. Також будуть зняти відбитки пальців і вас сфотографують.

Рішення про видачу посвідки на проживання ухвалюється протягом декількох днів. Потім видається картка посвідки на проживання.

Посвідка на проживання на підставі тимчасового захисту дає наступні права:

Житло

У громадян України, які вирішили залишитися у Швеції в межах тимчасового захисту є можливість отримати допомогу з житлом від Міграційної служби. У такому разі проживання буде в одному з гуртожитків Міграційної служби. При цьому, відсутня можливість обирати населений пункт.

Якщо громадянин України неповнолітній без супроводу, його направляють в муніципалітет,який організовує проживання.

Робота

Особи віком від 16 років мають право на роботу. Про це прямо зазначається у картці посвідки на проживання. При пошуках роботи обов’язково  показувати цю картку. Крім цього, як я зазначала у попередньому пості, за наявності такої картки можливо займатись підприємницькою діяльністю.

Грошова допомога

Громадянин України, який звертається за Тимчасовим захистом, а також члени його родини, мають право на отримання грошової допомоги. Щоб подати заявку на отримання такої допомоги також необхідно звертатись до Міграційної служби. 

На даний час ухвалено рішення про виплату 225 євро на одну особу на місяць.

Родичі

Родичі осіб, яким було надано посвідку на проживання на підставі тимчасового захисту, також мають право на такий дозвіл. Родичами вважаються особи, які перебувають в офіційному шлюбі або спільно проживають у фактичному шлюбі з особою, якій було надано дозвіл на проживання, а також діти особи, якій було надано дозвіл на проживання.

Клопотання про надання притулку (статус біженця)

Якщо вам потрібен захист, ви можете подати клопотання про надання притулку. У вас є можливість подати заявку про надання притулку, навіть якщо вам було надано дозвіл на проживання відповідно до Директиви ЄС про тимчасовий захист.

Джерело: Телеграм канал «Мої права за кордоном», автор каналу Олена Кібенко – Суддя Великої Палати Верховного Суду, доктор юридичних наук

Адвокати Pro Bono:

Швеція: безкоштовна юридична допомога для українців від компанії Lewis Langley & Partners. Контакти: Ville Edström, ville.edstrom@lewislaw.se, +46 70 330 10 49

Related posts
ІншеНовини

Результати засідання Етичної комісії АПУ

ІншеПодії

Криптовалюти та професійні виклики в роботі юриста

ІншеНовини

Взяти участь в Електронному суді можна за допомогою Дія.Підпису.

ІншеНовини

Асоціація правників України закликає приєднатися до волонтерського руху #адвокатиЗСУ