Українці, які покидають Україну через війну и прямують до ШВЕЙЦАРІЇ, можуть розраховувати, в тому числі, на Тимчасовий захист (“Захист S”), але є певні нюанси цього статусу саме у Швейцарії у порівнянні з країнами ЄС, які діють в межах Директиви для українців Council Implementing Decision (EU) 2022/382 of 4 March 2022).
З 12 березня увійшов у силу статус “Захист S”. Із цим статусом біженці з України отримують право на тимчасове перебування терміном на один рік.
Федерація бере на себе фінансову відповідальність у вігляді загальних виплат. Також було узгоджено питання щодо медичного страхування для осіб із статусом “Захист S”.
Громадяни України, які хочуть подати заяву на отримання цього статусу у Швейцарії, а також особи, які в’їхали у минулі дні з власної ініціативи, мають звернутися до Федеральної міграційної служби у м. Альтштеттен (Altstätten) за адресою: 9450 Altstätten, Schöntalstrasse 2.
Детальну інформацію щодо статусу “Захист S” можна отримати на офіційній сторінці Федеральної міграційної служби Швейцарії https://www.sem.admin.ch/sem/de/home.html або у роз’яснювальному листі – статус “Захист S” https://www.sem.admin.ch/dam/sem/de/data/asyl/faktenblatt-schutzstatus-s.pdf
Охоронний статус «S» надає право на проживання, соціальну підтримку та медичне обслуговування , право на освіту та доступу до роботи, але з певними умовами.
Що робити для отримання статусу захисту S в Швейцарії?
Кожен, хто шукає захисту, звертається до одного з Федеральних центрів надання притулку/ Bundesasylzentrum (BAZ).
Кожна заява перевіряється окремо на виповнення умов, які належать до групи статусу захисту S (паспортний контроль, перевірка безпеки).
Після реєстрації заявник направляється до певного кантону. Цей кантон вирішує розмістити заявника самому, чи у співпраці з „Допомогa Біженцям Швейцарії“
(Schweizerische Flüchtlingshilfe SFH) – організувати розміщення у приватних осіб.
❗️Важливо: заявникам не обов’язково реєструватися у перші ж дні після прибуття в Швейцарію – на це у них є час до 90 днів (але за умови наявності біометричного паспорту)
Пізніша реєстрація не має в собі ніяких недоліків.
Наприклад, якщо до подачі заяви на статус захисту S виникнуть витрати через терміновий візит до лікаря, їх покриває кантон або, якщо необхідно, федеральний уряд.
SEM рекомендує всім, хто шукає захисту, насамперед якомога швидше подати заяву. Це Ви можете зробити онлайн за посиланням https://www.sem.admin.ch/dam/sem/de/data/asyl/gesuch-schutzstatus-s.pdf.download.pdf/gesuch-schutzstatus-s-d.pdf або ж на місці у одному з шести Федеральних центрів надання притулку.
Після подання заяви особа, що шукає захист, є медично застрахованою.
Що означає статус захисту «S» і що він включає?
Зі статусом захисту S особи, які шукають захист, отримують документ категорії S. Його дія обмежується максимум одним роком, цей термін може бути продовжений.
Особи, які отримали статус захисту S, можуть виїжджати за кордон і повертатися до Швейцарії без оформлення дозволу на поїздку. Вони можуть шукати оплачувану роботу (включаючи самозайнятість) без періоду очікування. На статус захисту S квоти не встановлюються.
Як відбувається возз’єднання сім’ї?
Возз’єднання сімей статусу S регулюється аналогічно як і у випадках з визнаними біженцями. Це означає, що подружжя, зареєстровані партнери та неповнолітні діти осїб, які потребують захисту, також отримують тимчасовий захист. Проте українці можуть самостійно та вільно в’їхати до Швейцарії та отримати тут захист. Возз’єднання сімей може відбуватися також спонтанно.
Як особи з України, що шукають захисту, можуть фінансувати своє існування у Швейцарії?
Конфедерація сприяє соціальній та професійній інтеграції в Швейцарії. Особи із статусом захисту S отримують соціальну допомогу від кантону і вони зможуть працювати (включаючи самозайнятість) без періоду очікування. Діти зможуть відвідувати школу.
Чи дозволено подорожувати особам, які мають статус захисту S?
Особи, які отримали статус S відповідно до рішення Федеральної ради від 11 березня 2022 року, можуть виїжджати за кордон з дійсним паспортом без оформлення дозволу на поїздку та повертатися до Швейцарії. В’їзд регулюеться правилами в’їзду до цих країн. Заяву на притулок (для отримання статусу біженця) можна подати відразу або у будь-який час протягом дії статусу “Захист S”. Питання можна також задавати за електронною адресою ukraine@sem.admin.ch та на гарячій лінії зв’язку за телефонним номером 058 465 99 11 (з 10.00 до 12.00 та з 14.00 до 16.00).
Джерело: Телеграм канал «Мої права за кордоном», автор каналу Олена Кібенко – Суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, доктор юридичних наук.