Ви маєте змогу допомогти АПУ

Новини

АПУ провела І Форум з трудового права

08 листопада 2022 року відбувся перший Форум з трудового права Асоціації правників України.

«Ми довго йшли до цього заходу. Війна зумовила суттєве збільшення проблем, що виникають у сфері трудових відносин, тож ми не могли залишити всі ці питання поза увагою», – підкреслив під час відкриття заходу Сергій Сільченко, керуючий партнер АО  «Роланд», голова Комітету з трудового права Асоціації правників України, член організаційного комітету Форуму.

Війна стала причиною катастрофічних наслідків як для багатьох роботодавців, так і для працівників. Масова евакуація й еміграція, руйнування і втрата засобів виробництва, тимчасова окупація значної території України – все це змусило у стислі строки перелаштовувати життя на воєнний лад. 

Окрім цього, стала очевидна невідповідність трудового законодавства вимогам часу через брак гнучкості правового регулювання трудових відносин та застарілість його положень, ідей, принципів, механізмів.

Тому 15 березня Верховна Рада України прийняла Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», а 1 липня 2022 року – Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин», норми яких суттєво доповнюють трудове законодавство.

Водночас вкрай актуальною залишається потреба в новому комплексному нормативно-правовому акті у сфері праці, який, до речі, вже розроблено Мінекономіки. 

Тетяна Бережна, заступниця Міністра економіки України під час свого виступу в рамках першої сесії заходу зазначила, що 23 вересня з метою забезпечення проведення громадського обговорення Мінекономіки розмістило проєкт Закону України «Про працю» на офіційному сайті Мінекономіки. Протягом календарного місяця до проєкту надано понад 400 коментарів і пропозицій. У жовтні проєкт акта надіслано Міжнародній організації праці для надання експертного висновку, а також для інформування Європейській комісії, Представництву ЄС в Україні, уповноваженим представникам України в ЄС і США.

Пані Тетяна підкреслила, що невдовзі Мінекономіки організує проведення публічних консультацій щодо проєкту Закону з різними цільовими групами: соціальними партнерами; суб’єктами великого підприємництва; представниками суб’єктів мікро, малого підприємництва; представниками професійних і бізнес спільнот; експертами Єврокомісії та Міжнародної організації праці.

«Ми сподіваємося на діалог і співпрацю для прийняття нового трудового законодавства, яке буде відповідати нашим євроінтеграційним прагненням і викликам сучасності», – наголосила пані Бережна.

Також за модерації Сергія Сільченка, до обговорення процесу реформування трудового законодавства, а також пошуку відповідей на питання, наскільки таке реформування доцільне і матиме успіх, і чи вдалими є вже запроваджені зміни, долучились Ольга Макогон, проєктна менеджерка Офісу реформ КМУ, Дмитро Кухнюк, Голова Національної служби посередництва та примирення та Олександр Шубін, заступник Голови Федерації Профспілок України.

Дмитро Кухнюк поінформував про напрацювання робочої групи з розробки проєкту Закону України «Про колективні трудові спори» та запропонував учасникам заходу використати цей складний час для вдосконалення та осучаснення трудового законодавства, щоб заздалегідь підготуватися до нових викликів, пов’язаних з відновленням України після перемоги.

Підготовка до можливого повномасштабного військового вторгнення, бронювання працівників, відрядження, налагодження робочих процесів у часи тривог та невизначеності – ці та інші питання обговорювали експерти другої сесії форуму: Ірина Дячук, заступниця директора юридичного департаменту FOZZY GROUP, Юлія Коломоєць, юрисконсульт ДП «Сантрейд», Дмитро Лиганов, Head of Legal Ukraine at GlobalLogic, Максим Ратушний, юрист з корпоративних та правових питань ПрАТ «А/Т тютюнова компанія «В.А.Т.-Прилуки», Тетяна Саленко, юрисконсульт ТОВ «Європейська транспортна стивідорна компанія» (BUNGE). Надзвичайно корисно, що і спікери, і учасники мали змогу почути думку Міністерства економіки України, яку в рамках сесії представив Сергій Сметанко, Директор департаменту економіки безпеки і оборони.

Питань виникало настільки багато, а відповіді на них часом різнились залежно від досвіду наших експертів, що Валерія Безпала, адвокатка, партнерка АО «ЮФ «Василь Кісіль і партнери», заступниця голови Комітету АПУ з трудового права, членкиня організаційного комітету Форуму, яка модерувала цю сесію, запропонувала запланувати окремий захід в межах діяльності Комітету АПУ з трудового права. Тож слідкуйте за нашими новинами, захід буде невдовзі анонсовано.

Під час третьої сесії учасники мали унікальну нагоду почути спікерів трьох інстанцій. Про практичні питання розгляду трудових спорів, зокрема, питання щодо доказування перебування особи в окупації, процесуальні питання повідомлення відповідача-нерезидента з РФ про судовий розгляд, в тому числі в контексті трудового спору розповів під час свого виступу Михайло Одарюк, суддя Ірпінського міського суду Київської області. Ігор Стадник, заступник голови Вінницького апеляційного суду, поділився із слухачами практичними аспектами діяльності апеляційної інстанції в умовах воєнного стану. Касаційну інстанцію представила Ольга Ступак, суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, яка підкреслила важливість комунікації на подібному майданчику спілкування, щоб мати діалог із суддями першої та апеляційної інстанцій. На завершення сесії з теоретично-практичним поглядом на проблематику трудових спорів в умовах воєнного стану, а також інформацією про те, як Верховний Суд намагається допомагати або сприяти покращенню ситуації, виступив Михайло Шумило, начальник правового управління Касаційного цивільного суду у складі  Верховного Суду. Модерувала сесію – Інеса Летич, адвокатка, керівниця практики трудового права ЮФ «Астерс», заступниця голови Комітету з трудового права АПУ та членкиня оргкомітету Форуму. 

Асоціація правників України висловлює щиру вдячність всім учасникам заходу за змістовні доповіді та професійну дискусію.

Попереду ще багато цікавого, тож слідкуйте за нашими подіями і долучайтеся до нових проєктів! Більше – тут.

Шановні колеги! Організаційний комітет та наші експерти зробили все можливе, щоб в цей нелегкий час кожен зацікавлений отримав доступ до якісного контенту. Ми будемо вдячні за посильний донат, який суттєво підтримає діяльність АПУ та можливість реалізації наступних ініціатив. Кожен ваш внесок дуже важливий для нас!

Related posts
Новини

Проєкт FORCE опитує адвокатів щодо практики взаємного визнання постанов про заморожування й конфіскацію активів

Новини

Троє членів АПУ кандидують до Антикорради при Міноборони. Що спонукало їх до цього?

Новини

Урегулювання заборгованості фізосіб, постраждалих від війни: АПУ та USAID провели круглий стіл

Новини

Менторська програма Комітету АПУ з міжнародного права: дедлайн продовжено до 15 квітня!