Ви маєте змогу допомогти АПУ

Звернення та заявиНовини

Комітети АПУ з конкуренційного права, з конкурсного права, з конституційного права, адміністративного права та прав людини і з процесуального права звернулися до Прем’єр-міністра України та Міністра юстиції України щодо проблем, які виникли в судочинстві, та надали пропозиції для їх вирішення

Комітети Асоціації правників України з конкуренціного права, з конкурсного права, з конституційного права, адміністративного права та прав людини і з процесуального права (далі — Комітети) направили листи-звернення до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля та Міністра юстиції України Дениса Малюськи щодо проблем здійснення супроводження судових справ, провадження справ про банкрутство в умовах воєнного стану.

Також до листа додано законопроєкт, у якому викладено пропозиції змін до процесуальних кодексів, Кодексу України з процедур банкрутства, Закону України «Про виконавче провадження», Закону України «Про Конституційний Суд України», Закону України «Про захист економічної конкуренції».

Зокрема, хочемо акцентувати, що законодавство України не врегульовує перебіг процесуальних строків, порядок виклику сторін, вручення документів, виконання судових рішень, особливості проведення судових засідань в умовах воєнного стану. А тому вказані питання мають регламентуватися загальними нормами процесуального права та законодавства про банкрутство.

При цьому для запобігання загрози життю та здоров’ю суддів та учасників судового процесу у період воєнного стану доступ до Єдиного державного реєстру судових рішень, сервісів «Стан розгляду справ» та «Список справ, призначених до розгляду» тимчасово призупинено.

За повідомленням на офіційному вебсайті Судова влада України, суди здійснюють правосуддя в безперебійному режимі в умовах відсутності загрози життю та здоров’ю учасників справи. Про дату й час судових засідань пропонується дізнаватись в оперативному порядку за телефонами суду чи з використанням інших засобів зв’язку. Однак за повідомленням Єдиного контакт-центру судової влади України, працівники центру також не можуть надавати інформацію щодо руху справи та реєстрації документів, оскільки доступ до відповідних баз відсутній. Отримати інформацію за телефонами суду, в більшості випадків, неможливо.

Тому учасники судових справ та їх представники на сьогодні не мають об’єктивної можливості здійснювати контроль за ходом судових проваджень та своєчасно вчиняти процесуальні дії відповідно до правил процесуального законодавства. При цьому продовжують спливати строки на оскарження, подання процесуальних документів та вчинення інших процесуальних дій.

Учасники процесу та їх представники зобов’язані здійснювати всі процесуальні дії відповідно до загальних строків. Однак, зважаючи на дію воєнного стану, здійснення активних бойових дій, евакуацію цивільного населення, в значній кількості випадків таке належне виконання процесуальних обов’язків об’єктивно неможливо.

Наразі всі ризики, пов’язані з несвоєчасним вчиненням процесуальних дій в умовах режиму воєнного стану, несуть учасники процесу. При цьому механізми, які б гарантували учасникам справи можливість вчинення необхідних процесуальних дій після припинення чи скасування воєнного стану, в законодавстві відсутні.

Комітети враховують, що повноваження судів в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені. А тому для забезпечення прав і гарантій учасників судового процесу під час дії воєнного стану в Україні пропонують:

1. Визнати запровадження в Україні режиму воєнного стану поважною причиною пропуску процесуальних строків. Закріпити обов’язок суду поновити чи продовжити пропущені строки, які закінчилися в період дії воєнного стану України, якщо відповідне клопотання подане не пізніше 45 календарних днів з дня припинення або скасування воєнного стану.

2. Передбачити, що суд у період дії воєнного стану та 45 календарних днів з дня його припинення або скасування може прийняти судове рішення, яким закінчено розгляд справи, лише у випадку, коли всі учасники справи з’явились у судове засідання або заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності.

3. Зупинити на період дії воєнного стану заходи примусового виконання рішень.

4. Ввести мораторій на відкриття проваджень у справах про банкрутство з моменту введення воєнного стану та протягом 180 днів після його припинення чи скасування

5. Ввести заборону на застосування низки штрафних санкцій та відповідальності арбітражного керуючого, керівника боржника у справах про банкрутство.

6. Зупинити строки на оскарження рішення органів Антимонопольного комітету України, відлік таких строків відновити через 60 календарних днів з дня припинення або скасування воєнного стану.

З текстами звернень та пропозиціями до проєктів нормативно-правових актів можна ознайомитися за посиланнями:

Лист-зверненння до Прем’єр-міністра України Шмигаля Д.А. та Міністра юстиції України Малюськи Д.Л.

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення прав та гарантій учасників судового процесу під час дії воєнного стану в Україні».

Related posts
Звернення та заявиНовини

Комітети АПУ звернулися з проханням врегулювати питання підтвердження права фізичних та юридичних осіб на пільги, встановлені Податковим кодексом України

Збір доказів воєнних злочинівНовиниПодії

У Вашингтоні відбудеться конференція щодо Нюрнберзьких принципів: однією з тем буде Україна

Новини

Проєкт FORCE опитує адвокатів щодо практики взаємного визнання постанов про заморожування й конфіскацію активів

Новини

Урегулювання заборгованості фізосіб, постраждалих від війни: АПУ та USAID провели круглий стіл