Ви маєте змогу допомогти АПУ

Новини

Герої зі сталі, — юристи про героїв Азовсталі для Kyiv Post

Тетяна Цурковська, магістерка права, LL.M. кандидатка в університеті Майамі під редакцією адвоката Владислава Бандровського, LL.M., заступника голови Комітету АПУ з міжнародного права, юриста з міжнародного арбітражу Sayenko Kharenko, підготували матеріал для Kyiv Post про необхідність термінового порятунку військових з «Азовсталі».

Що таке полк Азов?

Полк «Азов» був заснований у Києві 5 травня 2014 року як батальйон патрульно-постової служби міліції особливого призначення МВС України. З тих пір він пройшов кілька етапів реорганізації. Сьогодні функціонує як окремий загін спеціального призначення у військовій частині Національної гвардії України. Полк «Азов» захищає територіальну цілісність України з початку війни у ​​2014 році. Понад 150 військовослужбовців «Азову» нагороджені державними нагородами, деякі – посмертно.

Що відбувається на «Азовсталі»?

«Азовсталь» — величезний металургійний комбінат у Маріуполі, південно-східному місті України, що перебуває в облозі вже 78 днів (станом на 17 травня 2022 року). Назва заводу відсилає до Азовського моря, та українського слова «сталь». Сам завод займає понад чотири квадратні милі і колись на ньому працювало понад 10 000 людей. Під час облоги Маріуполя бункери під заводом, збудовані ще за радянських часів, стали укриттям для мирного населення та українських збройних сил.

У травні 2022 року цивільне населення було евакуйовано з території заводу за допомогою ООН та Міжнародного комітету Червоного Хреста і Півмісяця. Поки невідомо, чи всі мирні жителі були евакуйовані, чи деякі все ще залишаються на заводі. Евакуація пройшла не гладко. Російська сторона кілька разів порушувала обіцяне припинення вогню. Щонайменше двоє українських військовослужбовців, які проводили евакуацію, загинули, ще більше отримали поранення. Російська сторона продовжує інтенсивні обстріли Азовсталі та Маріуполя в цілому з моря, землі та повітря, зазвичай з інтервалом лише 10-12 хвилин між атаками.

16 травня росіяни скинули на «Азовсталь» фосфорні бомби, які заборонені міжнародним гуманітарним правом. Як повідомляється, 17 травня 265 захисників «Азовсталі» потрапили в російський полон, 51 отримав важкі поранення. Міністерство оборони України повідомило, що сподівається на «процедуру обміну… для якнайшвидшої репатріації цих українських героїв». 19 травня Росія повідомила, що кількість українських військових, які здалися на оточеному металургійному заводі «Азовсталь», зросла до 1730 осіб. Кількість тих, хто залишився в тунелях і бункерах та тих, хто досі воює, невідома.

Чому варто врятувати військових з «Азовсталі»?

Росіянам не можна вірити. І врешті, що не менш важливо, ці військовослужбовці з «Азовсталі», які входять не лише до полку «Азов», є свідками неймовірних російських воєнних злочинів, зокрема вбивства понад 25 тисяч мирних жителів. Ці злочини потенційно мають більший масштаб, аніж ті, що були скоєні у Бучі, Ірпені та інших постраждалих містах України. Для цих солдатів здатися означає піти на вірну смерть.

Як врятувати їх?

Приклад «Азовсталі» є безпрецедентним. Його можна порівняти з битвою під Фермопілами, адже українці так само проявили героїчність, перебуваючи у значній меншості перед ворогом. Однак Україна хоче, щоб її «Герої зі сталі» залишилися живими.

Окрім капітуляції, єдиною альтернативою є «екстракція». За прикладом операції «Динамо», яка була частиною Дюнкеркської евакуації 1940 року, військові, які тримають оборону в Азовсталі, можуть бути евакуйовані третьою державою на свою територію і залишатися там до кінця збройного конфлікту. Маріупольський гарнізон вже звернувся з відповідними зверненнями до Туреччини, США та інших держав. Повідомляється, що певні заходи в цьому навпрямі вже здійснені.

У 2021 році українські військові довели можливість екстракції. 27 серпня 2021 року українські військові здійснили процедуру екстракції під час виведення військ США з Афганістану. Українська цивільна та військова авіація врятувала чимало громадян Європи та США. До цього дві спроби канадців і одна спроба США провалилися. Екстракція зі сторони України пройшла успішно, оскільки українські солдати були єдиними, хто пішки йшов до міста Кабул і проводжав людей на аеродром. Українські військові довели, що можуть заступитися за інших і що процедура екстракції є можливою. Батальйон «Азов» продовжує боротьбу за європейську безпеку та світові демократичні цінності, стоячи непорушно, ніби викарбовані зі сталі. Якщо ви коли-небудь хотіли врятувати героїв з фільму «300 спартанців», тепер у вас є шанс. Зараз ми повинні врятувати цих «Героїв сталі», використовуючи процедуру екстракції.

Related posts
Звернення та заявиНовини

Комітети АПУ звернулися з проханням врегулювати питання підтвердження права фізичних та юридичних осіб на пільги, встановлені Податковим кодексом України

Збір доказів воєнних злочинівНовиниПодії

У Вашингтоні відбудеться конференція щодо Нюрнберзьких принципів: однією з тем буде Україна

Новини

Проєкт FORCE опитує адвокатів щодо практики взаємного визнання постанов про заморожування й конфіскацію активів

Новини

Урегулювання заборгованості фізосіб, постраждалих від війни: АПУ та USAID провели круглий стіл