Ви маєте змогу допомогти АПУ

Новини

Іван Ліщина: «РФ — перша країна, яку примусово виключили зі складу Раду Європи за 75 років існування організації, і це матиме наслідки в самій Росії»

Вчора сталася історична подія — Росію після 26 років членства в РЄ виключили зі складу організації. «Це не виключає погіршення ситуації з правами людини в країні», — наголосив Іван Ліщина, адвокат, член Правління АПУ, заступник міністра юстиції України — Уповноважений у справах ЄСПЛ у 2016 — 2021 рр. у матеріалі для ZN.UA.

Нижче публікуємо текст автора без змін.

Примусове позбавлення членства РФ у складі Ради Європи є великим кроком назад, в першу чергу, для Росії в контексті дотримання прав і свобод людини, верховенства права для її громадян, вважає Іван Ліщина.

За його словами, це перший прецедент в історії Ради Європи за 75 років існування, коли країну примусово виключають зі складу однієї з поважних міжнародних організацій, яка має довіру у світі.

«Греція була на межі виключення в 1969 році, але сама добровільно вийшла і вже через 5 років повернулася, повторно ратифікувавши Конвенцію про права людини. РФ вже двічі обмежувалась у правах в РЄ у 2000 і 2014 роках. Я нагадаю, що Україна з самого початку збройної агресії РФ проти нашої країни в 2014 році наполягала на тому, що Росії не місце в цій міжнародній інституції, адже в нинішньому своєму вигляді вона не відповідає ані статуту ООН, ані європейській Конвенції, ані цінностям дотримання прав людини. Ось нарешті тепер це збагнули і тут», — зазначив Іван Ліщина.

Експерт не виключає, що наслідком для РФ може стати погіршення ситуації із правами людини в самій Росії, а влада може схвалити рішення про односторонню денонсацію профільної Конвенції та технічно навіть повернутися до смертної кари, на який був введений мораторій з 1996 року.

«Але вихід із РЄ та Конвенції не означатиме, що справи, де відповідачем є Росія, як у випадку з Україною, будуть призупинені. Наразі є інформація, що ЄСПЛ призупинив розгляд усіх справ проти Росії, але малоймовірно, що це зачепить наші міждержавні справи, і суд має продовжити розглядати і приймати персональні заяви від громадян України, в тому числі і щодо відшкодування збитків від повномасштабного вторгнення», — резюмував Іван Ліщина. Нагадаємо, напередодні Комітет міністрів Ради Європи вирішив виключити Росію з цієї організації. Рада Європи підтвердила, що агресія РФ проти України є серйозним порушенням РФ своїх зобов’язань за статтею 3 Статуту Ради Європи. Формально Росія втратить свої права в організації через 6 місяців — у вересні 2022 року.

Related posts
Новини

Проєкт FORCE опитує адвокатів щодо практики взаємного визнання постанов про заморожування й конфіскацію активів

Новини

Троє членів АПУ кандидують до Антикорради при Міноборони. Що спонукало їх до цього?

Новини

Урегулювання заборгованості фізосіб, постраждалих від війни: АПУ та USAID провели круглий стіл

Новини

Менторська програма Комітету АПУ з міжнародного права: дедлайн продовжено до 15 квітня!