Верховна Рада України 21 квітня 2022 року прийняла в цілому Закон щодо деяких питань функціонування сфер зайнятості та загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в період воєнного стану (реєстраційний № 7275). Про те, як Закон врегульовує питання надання статусу безробітного та порядок виплати допомоги по частковому безробіттю під час війни, розповів Кирило Казак, член Ради Комітету АПУ з трудового права, адвокат, партнер АО «КПД Консалтинг».
Як це допоможе українцям і переселенцям зокрема?
Закон спрямований на врахування воєнного стану в країні при оформленні статусу безробітного. Основне — це спрощення для переселенців (внутрішньо переміщених осіб) порядку отримання та підтвердження статусу безробітного. Так, пропонується реєструвати особу як безробітну без наявності повного пакету документів, що передбачений зазвичай. Інформацію, що міститься в таких документах, дозволяється отримувати з реєстрів і баз даних державних органів.
Виплата допомоги дозволяється без особистого відвідування центру зайнятості.
Також запроваджується можливість розірвання трудових відносин із роботодавцем шляхом подання заяви до центру зайнятості за місцем знаходження. В таких випадках трудовий договір вважається розірваним з наступного дня після подання такої заяви. Це дозволить отримати статус безробітного навіть за відсутності зв’язку із роботодавцем та за неможливості подати заяву роботодавцю особисто або поштою.
Підтверджувати статус безробітного дозволяється будь-якими засобами комунікації, зокрема електронними. За неможливості відвідування центру зайнятості через перебування на тимчасово окупованих територіях або в зонах проведення бойових дій допускається не позбавляти статусу безробітного та продовжувати виплату відповідної допомоги.
На період дії воєнного стану (наразі до 25 травня) і протягом 180 днів після нього допомога по безробіттю призначатиметься з першого дня надання такого статусу. Також надання допомоги з часткового безробіття вже не залежатиме від карантину і дозволяється через воєнний стан.
Розширюються повноваження уряду щодо додаткових видів державної підтримки внутрішньо переміщених осіб, безробітних та роботодавців. Серед іншого, це компенсація роботодавцю, який працевлаштовує безробітних внутрішньо переміщених осіб, витрат на оплату праці таким працівникам, надання фінансової допомогу для організації підприємницької діяльності безробітним особам, які виявили таке бажання, консультування та супроводження таких осіб протягом двох років після початку відповідної підприємницької діяльності.
На які приблизні суми виплат можуть розраховувати громадяни?
Зазначеним Законом, з одного боку, дозволяється сплачувати мінімальну суму допомоги по безробіттю до надання документів щодо розміру зарплатні за останнім місцем роботи. Тобто особа швидше отримає хоч невелику допомогу. Водночас обмежується максимальний розмір допомоги по безробіттю — не більше півтори мінімальних зарплатні (на сьогодні це 9750 грн).