Ви маєте змогу допомогти АПУ

Новини

Підписано заяву щодо створення спеціального Трибуналу для покарання Росії за злочин агресії проти України

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба разом із провідними національними та міжнародними експертами з міжнародного права 4 березня 2022 року погодились підписати декларацію про створення спеціального кримінального трибуналу для притягнення до відповідальності осіб, винних у злочині агресії проти України.

Підписанню декларації передувало обговорення необхідності створення спеціального трибуналу та особливостей його юрисдикції. Участь в онлайн заході, організованому за підтримки Chatham House, також взяли: Шановний Гордон Браун, колишній прем’єр-міністр Великобританії, Професор Дапо Аканде, професор міжнародного публічного права Оксфордського університету та член Комісії міжнародного права ООН (2023-2027), Микола Гнатовський, професор міжнародного права Київського національного університету імені Тараса Шевченка, колишній президент Європейського комітету із запобігання катуванню та нелюдському чи такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню (2015–2021), Професор Філіп Сендс, професор Університетського коледжу Лондона, та багато інших визнаних експертів у сфері міжнародного права.

Учасники дискусії погодились, що:

–        Міжнародне кримінальне право визначає такі чотири категорії міжнародних злочинів: воєнні злочини, злочини проти людяності, геноцид та акт агресії. Міжнародний кримінальний суд (International Criminal Court) має юрисдикцію щодо перших трьох категорій злочинів, вчинених на території України.

–        Міжнародний кримінальний суд не має юрисдикції щодо злочину агресії, якщо акт агресії вчинено державою, яка не є стороною Статуту цього Суду, за винятком випадку, коли Рада Безпеки ООН передає певну справу на розгляд МКС. Оскільки Росія не ратифікувала зазначений Статут і буде застосувати своє право вето в Раді Безпеки ООН, Міжнародний кримінальний суд не може на даний момент розслідувати злочин агресії проти України.

–        Таким чином, існує необхідність створення Спеціального Трибуналу для Покарання за Злочин Агресії проти України. Окрім конкретних дій, що вчиняються в Україні і становлять акт агресії, Спеціальний Трибунал мав би також розглядати всі політичні, економічні та інші рішення держав-агресорів та їх лідерів, які призвели до акту агресії.

–        Спеціальний Трибунал може бути створено або на підставі угоди між кількома країнами, або на підставі угоди між Україною та Організацією Об’єднаних Націй. Країни, які погоджуються на створення Спеціального Трибуналу, передають йому юрисдикцію згідно з їх національними кримінальними кодексами та міжнародним правом і погоджуються, що Спеціальний Трибунал має повноваження проводити розслідувати як щодо осіб, які вчинили злочин агресії, так і тих, хто фінансово або іншим чином сприяв вчиненню цього злочину.

Переглянути захід мовою оригіналу можна за посиланням.            

Заява про створення спеціального Трибуналу для покарання за злочин агресії проти України доступна за посиланням.   

Асоціація правників України здійснила переклад Заяви українською мовою, пропонуємо ознайомитись з ним за посиланням.

Related posts
Звернення та заявиНовини

Комітети АПУ звернулися з проханням врегулювати питання підтвердження права фізичних та юридичних осіб на пільги, встановлені Податковим кодексом України

Збір доказів воєнних злочинівНовиниПодії

У Вашингтоні відбудеться конференція щодо Нюрнберзьких принципів: однією з тем буде Україна

Новини

Проєкт FORCE опитує адвокатів щодо практики взаємного визнання постанов про заморожування й конфіскацію активів

Новини

Урегулювання заборгованості фізосіб, постраждалих від війни: АПУ та USAID провели круглий стіл