15 березня 2022 року ВРУ прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів щодо дії норм на період дії воєнного стану», спрямований на забезпечення підтримки громадян і бізнесу в Україні на період воєнного стану. Ключові новації для платників податків 1-ї та 2-ї груп проаналізувала Юлія Федосюк, членкиня Ради Комітету АПУ з податкового та митного права, керівниця податкової практики Ario Law Firm.
Єдиний податок
Надана підтримка: право не сплачувати єдиний податок.
Декларування: декларація не заповнюється за період, в якому єдиний податок не сплачувався.
Період, на який діють зміни: з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану на території України.
ЄСВ
Надана підтримка: право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе.
Декларування: розрахунок єдиного внеску в складі податкової декларації не заповнюється за період, у якому він не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався.
Період, на який діють зміни: з 1 березня 2022 року до припинення чи скасування воєнного стану в Україні.
Надана підтримка:
— право за власним рішенням не сплачувати єдиний внесок за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до Збройних сил України;
— суми єдиного внеску, нараховані та не сплачені, сплачуються за рахунок державного бюджету. Виняток: періоди, у яких наймані працівники отримували доходи, з яких було сплачено єдиний внесок коштом держбюджету.
Декларування та розрахунок:
— сума єдиного внеску за найманих працівників розраховується та відображається у звітності платником єдиного внеску;
— для розрахунку використовуються звітності стосовно найманих працівників щодо:
а) суми нарахованого доходу: у межах максимальної величини, на яку нараховується єдиний внесок,
б) суми нарахованого єдиного внеску,
в) суми донарахованого та зменшеного нарахування єдиного внеску найманих працівників;
— на підставі розрахунку центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соцстрахування, формує бюджетні запити на отримання коштів на покриття сум несплаченого роботодавцями відповідно до цього пункту єдиного внеску;
— вимоги щодо нарахування єдиного внеску на дохід, що не перевищує розмір мінімальної зарплати, встановленої законом на місяць, не застосовуються до доходу за останній календарний місяць (включно), у якому відбулася фактична демобілізація працівника. Період, на який діють зміни: під час періоду мобілізації.