Після ратифікації Стамбульської конвенції Україна має створювати притулки для жертв домашнього насильства, розповіла заступниця голови комітету Асоціації правників України (АПУ) з міжнародного права, старша юристка Jeantet Ukraine Анна Буквич для агенства «Інтерфакс-Україна».

«Стамбульська конвенція, зокрема, передбачає створення тимчасових притулків для жертв домашнього насильства. На сьогодні в Україні таких центрів захисту створено критично мало, але після того, як Україна взяла на себе зобов’язання за конвенцією, вона має забезпечити створення таких притулків», – сказала вона.
Буквич зазначила, що, крім створення притулків, ратифікація конвенції передбачає ще низку дій, зокрема адаптацію освітніх програм і створення інституційної системи для захисту жертв і покарання злочинців.
При цьому, за словами юриста, заходи, які необхідно здійснити після ратифікації конвенції, потребуватимуть фінансування.
«Відсутність належного фінансування є причиною затягування з ратифікацією. Будь-який ефективний механізм захисту прав потребує значного фінансування», – сказала вона.
Крім того, Буквич зазначила, що конвенція також передбачає низку додаткових заходів, які мають покращити ситуацію з дотриманням прав жінок, зокрема освітні курси та навчання осіб для роботи з жертвами, підвищення поінформованості суспільства про різні форми насильства та їхню природу, превентивні заходи, співробітництво з міжнародними та громадськими організаціями, а також збір статистичних даних щодо випадків насильства.
Крім того, національне законодавство держави-члена конвенції має передбачати заходи правового захисту та відшкодування збитків для ефективного запобігання боротьбі з насильством і порядку розслідування злочинів, пов’язаних із домашнім насильством.
«Для реалізації норм Стамбульської конвенції Україні необхідно буде створити інфраструктуру і, напевно, в цьому полягає найбільша складність. Створення необхідної інфраструктури – це не лише ресурси, а й кошти, яких часто бракує на такі проєкти», – наголосила юрист.
Водночас, за її словами, «практика свідчить, що будь-які заходи та механізми національного законодавства не здатні знизити кількість випадків домашнього насильства».
«Ратифікація Стамбульської конвенції дасть змогу Раді Європи контролювати, як Україна виконує взяті на себе зобов’язання, а також потребуватиме посилення відповідальності шляхом змін до законодавства України», – сказала вона.
Буквич також наголосила на важливості запровадження механізму відповідальності осіб, які переховуються за кордоном, і те, що Стамбульська конвенція містить механізми захисту не лише жінок, а й людини, стосовно якої було скоєно насильство.
Нагадаємо, Президент України В.Зеленський підписав 21 червня 2022 року Закон України «Про ратифікацію Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами». 20 червня законопроєкт підтримала Верховна Рада України.