Ви маєте змогу допомогти АПУ

Новини

Росію виключили з Ради Європи

Вчора Комітет міністрів Ради Європи проголосував за виключення Росії з організації через агресію проти України, яка є грубим порушенням Статуту Ради Європи. Відповідне рішення підтримали 216 депутатів із 46 країн Європи, а троє утрималися. РФ була членом організації 26 років (3 28 лютого 1996 року).

Одним із наслідків цього рішення стане неможливість для громадян Росії звертатися до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), а для РФ рішення Суду більше не будуть обов’язковими. Водночас, рішення ЄСПЛ, ухвалені до дати офіційного виключення, тобто до вересня 2022 року, залишатимуться обов’язковими до виконання.

Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України, привітав це рішення, написавши у твітері: «Росії немає місця в європейських органах, оскільки вона веде варварську агресивну війну проти України й вчиняє численні військові злочини». 

Ситуацію з виключенням Росії з Ради Європи прокоментувала експертка АПУ Анна Буквич, заступниця Голови Комітету з міжнародного права Асоціації правників України: «Безумовно, рішення щодо виключення РФ є позитивним, оскільки країна-агресор, яка не поділяє демократичні європейські цінності та не дотримується норм міжнародного права, не може бути членом Ради Європи. На це рішення правова спільнота чекала дуже давно — ще з часів окупації Криму та збройної агресії в Донецькій та Луганській областях. Є твердження про те, що після такого рішення всі позови проти РФ не будуть розглянуті, однак це не зовсім так. По-перше, протягом ще пів року триватимуть процедури з виключення, і в цей час мають бути розглянуті всі позови щодо окупації Криму, порушень під час збройного конфлікту та позови громадян України проти РФ.

Що стосується виконання Росією рішень ЄСПЛ, під час диктатури, проти якої ухвалені рішення, вони виконані не будуть, але після зміни влади країна виконати такі рішення буде зобов’язана. Оскільки є рішення, має бути відповідальність. Це справа часу.

Після виключення виникає суперечність: за правилами РЄ, якщо розглядається рішення проти країни, то має бути суддя від такої країни. Водночас, не член РЄ не може призначати суддю. Однак, по-перше, діючий суддя на період виходу ще зберігає свої повноваження. По-друге, після припинення членства він може стати суддею ad hoc. Тобто механізм призначення судді є, питання, чи буде новий суддя згоден бути таким призначеним суддею без санкції своєї влади. Ще один із наслідків — російська мова перестає бути офіційною РЄ».

Related posts
Звернення та заявиНовини

Комітети АПУ звернулися з проханням врегулювати питання підтвердження права фізичних та юридичних осіб на пільги, встановлені Податковим кодексом України

Збір доказів воєнних злочинівНовиниПодії

У Вашингтоні відбудеться конференція щодо Нюрнберзьких принципів: однією з тем буде Україна

Новини

Проєкт FORCE опитує адвокатів щодо практики взаємного визнання постанов про заморожування й конфіскацію активів

Новини

Урегулювання заборгованості фізосіб, постраждалих від війни: АПУ та USAID провели круглий стіл