Ви маєте змогу допомогти АПУ

Новини

Сьогодні обговорюється застосування контрзаходів проти РФ

Сьогодні, 26 грудня 2022 року, на Засіданні Урядових комітетів заплановано обговорення проєкту указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 2022 року «Щодо застосування контрзаходів проти Російської Федерації» (далі – «Проєкт»).

Відповідно про Проєкту:

  • МЗС невідкладно проінформує РФ про вимоги України, щоб РФ упродовж п’яти календарних днів:
    • припинила міжнародно-протиправні діяння, включаючи військову агресію на території України, вивела війська та інші збройні формування за межі визначеної Конституцією території України, припинила спроби анексії таких територій; та
    • відшкодувала/гарантувала відшкодування всіх завданих Україні збитків.
  • Одночасно МЗС протягом тижня проведе переговори та повідомить РФ про намір України ввести контрзаходи, якщо РФ не задовольнить вимоги України у визначений строк.
  • Якщо РФ не виконає вимоги України у визначений строк, проти РФ будуть введені контрзаходи, які Україна визнає за доцільне, включаючи контрзахід у вигляді тимчасового зупинення виконання зобовязань України перед РФ (включаючи будь-яких юридичних осіб, у яких РФ або її орган/посадова особа прямо чи опосередковано є кінцевим бенефіціарним власником, що володіє часткою/акціями/паєм/тощо у частці, яка дає можливість здійснювати фактичний контроль), взятих на себе Україною за Угодою між КМУ та Урядом РФ про заохочення та взаємний захист інвестицій (далі – «Угода»), передбачених статтями 2, 3, 5-9 і 12 (які передбачають стандарти інвестиційного захисту та положення щодо вирішення спорів з інвесторами), – на період до дати припинення РФ міжнародно-протиправних діянь та повного відшкодування завданих збитків.

Відповідно до Пояснювальної записки до Проєкту:

  • Угода залишиться чинною, отже буде збережене право кваліфікованих інвесторів (включаючи фізичних та юридичних осіб, які постраждали внаслідок тимчасового здійснення ефективного контролю РФ над певними територіями України чи під час їх окупації) на звернення із позовом до інвестиційного арбітражу проти РФ на підставі Угоди.
  • Посилання на контрзаходи як на обставину, що виключає відповідальність держави за порушення міжнародно-правових зобов’язань, передбачене главою ІІ частини третьої Проєкту статей про відповідальність держав за міжнародно-протиправні діяння (далі – «Проєкт статей»). Проєкт статей є зведеним джерелом міжнародних звичаїв, широко застосовується в інвестиційному арбітражі, а також міжнародними судами як загальновизнане джерело міжнародного права.
  • Для того, щоб легітимно та правомірно запровадити контрзаходи, України дотримується процедури їх запровадження, встановленої статтею 52 Проєкту статей.

З Проєктом та пов’язаними з ним документами можна ознайомитися тут

Комітет АПУ з міжнародного права опублікує аналіз Проєкту, а також проведе його публічне обговорення. Тому слідкуйте за нашими новинами та долучайтеся! Разом до перемоги!

Related posts
Новини

Правове майбутнє та інновації: погляд юристки, що працює в індустрії відеоігор

Міжнародна підтримкаНовини

Можливість для членів АПУ: знижка 25% на заходи Академії європейського права!

Експертна думкаНовини

Зміни щодо прав на трансляції спортивних подій: наслідки будуть відчутні цього року

Новини

Sayenko Kharenko — Генеральний партнер АПУ в 2023 році!