Ви маєте змогу допомогти АПУ

Експертна думкаНовини

Владислав Зайцев для AFP: Чи можуть українським чоловікам вручати повістки за кордоном?

Владислав Зайцев, юрист-волонтер Гарячої лінії Асоціації правників України, член Ради Комітету АПУ з міграційного права, юрист ЮК «АРЕС», у коментарі для AFP Factuel — проєкту французького інформагентства Agence France-Presse з факт-чекінгу інформації — розповів, чи можуть закордонні дипломатичні представництва України здійснювати заходи з призову на військову службу під час загальної мобілізації тих військовозобов’язаних громадян України, котрі зараз перебувають за кордоном.

Увагу журналістів AFP Factuel привернула поширювана в соцмережах інформація про те, що влада Великої Британії нібито допомагає Посольству України збирати дані про українських військовозобов’язаних чоловічої статі, котрих британські родини приймають у себе як біженців. Повідомлення відповідного змісту з прикріпленим фото «офіційного листа від британського уряду» на початку лютого 2023 року поширювали як в англомовному, так і у франкомовному сегментах соцмереж.

У AFP Factuel вирішили з’ясувати, чи не є ця інформація фейком (у повній версії матеріалу, посилання на яку наведено нижче, пояснено, чому це таки фейк). Зокрема, журналіст запитав експерта АПУ, чи можуть українські диппредставництва вручати повістки чоловікам за кордоном. Нижче наводимо відповідь Владислава Зайцева у версії видання:

«Усі українці та українки віком від 18 до 60 років підлягають призову на військову службу за загальною мобілізацією, хоча законодавством передбачені певні винятки, зокрема для батьків трьох і більше дітей віком до 18 років, осіб, що самостійно виховують неповнолітніх дітей, або осіб, які одружені/заміжні за особами з інвалідністю.

Оскільки мобілізації підлягають і ті громадяни України вищезазначеної вікової категорії, які проживають за кордоном, їх також можна призвати на військову службу, але це має відбуватися шляхом вручення повісток. Однак у чинному українському законодавстві не передбачено механізму вручення повісток українцям за кордоном.

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487, українські дипломатичні установи за кордоном — консульства й посольства — повинні лише інформувати громадян, котрі перебувають на тимчасовому консульському обліку, про початок призову на військову службу та вести військовий облік військовозобов’язаних і резервістів, які перебувають на консульському обліку».

Також Владислав Зайцев відповів на запитання AFP Factuel, чи означає вручення повістки військовозобов’язаному, що його обов’язково відправлять на фронт:

«Усе залежить від того, яку саме повістку отримала людина. Це може бути повістка для уточнення персональних даних — місця проживання, місця роботи, сімейного стану тощо. На цьому етапі можуть бути встановлені обставини, за яких особа отримає право на відстрочку від призову. Також це може бути повістка на проходження медичного огляду з метою визначення придатності до військової служби.

Зрештою, це також може бути повістка на призов на військову службу. Або ж це може бути мобілізаційне розпорядження для громадян, визнаних придатними до служби за станом здоров’я. Проте воно також не обов’язково тягне за собою негайне відправлення до війська, адже громадяни, котрі раніше не служили, перед відправленням до військових частин повинні пройти підготовку».

Повну версію матеріалу AFP Factuel читайте за посиланням.

Related posts
Новини

Зробіть Великодній подарунок дітям, які потребують допомоги

Новини

Завершено серію зустрічей в рамках Legal English Speaking Club

Звернення та заявиНовини

Комітети АПУ звернулися з проханням врегулювати питання підтвердження права фізичних та юридичних осіб на пільги, встановлені Податковим кодексом України

Новини

Проєкт FORCE опитує адвокатів щодо практики взаємного визнання постанов про заморожування й конфіскацію активів