Ви маєте змогу допомогти АПУ

Новини

Видача повісток в громадських місцях: роз’яснення юристки

Юристка гарячої лінії Асоціації правників України з надання безкоштовної правової допомоги громадянам Анна Оржеховська відповіла на запитання «Українська правда.Життя» про законність видачі повісток у громадських місцях.

Що робити, якщо ви отримали повістку у громадському місці? Зокрема, якщо її виписала поліція чи військові?

По-перше, представники поліції, Збройних сил, тероборони не мають права виписувати повістки, наголошує юристка Анна Оржеховська. Вони можуть лише супроводжувати уповноважених осіб при врученні повісток, перевіряти документи.

Уповноваженими на вручення повісток є:

– органи місцевого самоврядування;

– керівники підприємств, установ, організацій, зокрема закладів освіти (незалежно від підпорядкування і форми власності);

– управителі багатоквартирних будинків;

– посадові особи районного чи міського центру комплектування та соціальної підтримки (раніше – військкомату).

Це питання урегульоване у п. 56 Постанові Кабінету України №352.

Місце для вручення повісток ніяк не регламентоване законодавством – тільки перелік осіб, які їх вручають. Це означає, що вам можуть вручити повістку у будь-якому місці, і це законно. Однак основне запитання виникає до виписування повісток “на ходу” – заповнення пустих бланків. Призов на службу відбувається за наказом військових комісарів, наголошують правники. Тобто воєнком має сформувати повістку, заповнити туди ваші персональні дані і передати її уповноваженій особі. Водночас не існує вимоги, щоб повістка була заповнена у приміщенні військкомату.

«Мало хто фіксує факт порушення при врученні повістки актами та скаргами, тому поліціянти фактично вписують дані людей у “чисті “бланки з печаткою військового комісара. Дійсно, це нова негативна реалія, яка не прописана в законодавстві. Є такий принцип права, що не заборонено законом, те дозволено», – каже Анна Оржеховська.

Утім, державні органи мають діяти згідно з інструкцією. Якщо людина, яка вручає вам повістку, “на ходу” заповнює порожній бланк з підписом і печаткою керівника територіального центру, можна фіксувати такі дії на відео, викликати юристів та поліцію. Потім ви можете оскаржити такі дії. Щоправда, наразі невідомо, як вирішуються такі справи на практиці.

Що робити при врученні повістки і як перевірити, чи правильно вона заповнена?

Насамперед треба з’ясувати посади та повноваження тих, хто намагається її вручити. Далі потрібно перевірити, чи правильно оформлена повістка, уважно прочитати її та перевірити всі вказані дані. За необхідності можна перевірити в інтернеті прізвище керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки. У повістці мають бути вказані прізвище, ім’я та по батькові мобілізованого, його адреса. При цьому військова спеціальність, зазначена у повістці, повинна збігатися зі спеціальністю, вказаною у військовому квитку. Має бути вказаний вид повістки (уточнення облікових даних, проходження медкомісії, прибуття до ТЦКСП, призов на військову службу). Також у повістці повинні бути зазначені: дата, час, адреса місця прибуття та перелік документів, які людина повинна мати при собі. Повістка має бути скріплена печаткою та завірена підписом військового комісара.

«Зверніть увагу на наявність оригінальної печатки районного чи міського центру комплектування та соціальної підтримки, штампи на кшталт “Для довідок” вважаються недійсними», – наголошує юристка.

Коли і як можна відмовитися від повістки?

Поважними причинами для відмови від повістки є такі обставини:

– якщо у повістці неправильно вказано ПІБ людини і є підстави вважати, що ця повістка може бути адресована комусь іншому;

– якщо повістку вручає особа, яка не уповноважена це робити;

– на повістці немає печатки військкомату/підпису військового комісара.

Щоб відмовитися від повістки, потрібно озвучити, чому ви відмовляєтеся та не підписувати повістку. Уповноважені особи мають скласти акт про відмову від повістки. Цей акт заповнюють ті, хто вручає повістку. Важливо, щоб акт про відмову було складено у присутності мінімум 2 свідків, які б могли підтвердити причину відмови.

«Також можна звернутися зі скаргою до військового комісара, до Міноборони та омбудсмена з прав людини за порушення порядку мобілізації», – каже Анна Оржеховська.

Що робити, якщо людині, яка поїхала у відрядження в іншу область, видають повістку?

Таке вручення є незаконним, оскільки облік військовозобов’язаних здійснюється за місцем їхнього проживання (реєстрації). Спершу варто усно пояснити, чому ви перебуваєте у тому чи іншому місці. Можна показати наказ роботодавця про відрядження. Якщо вам все одно вручають повістку, варто наполягати на складанні акту про відмову від отримання повістки, пояснює Анна Оржеховська.

Що робити, якщо повістку видають людині, яка вже служить, але повернулася на вихідні, у відпустку?

У такому випадку людина має пред’явити військовий квиток або посвідчення добровольця ТРО, пояснивши причину перебування у місці вручення повістки. Так само, якщо людина перебуває вдома, бо у її підрозділі є проблеми з оформленням або з інших причин, наголошує Анна Оржеховська.

Чи буде покарання за відмову від повістки? Чи є це правопорушенням?

Правопорушенням є не відмова від повістки, а невиконання дій, які там зафіксовані (зокрема, неявка до ТЦКСП).

«Питання не в самій повістці. Ви можете її не взяти. Суть в тому, які дії ви вчиняєте/не вчиняєте відповідно до законодавства. Є обов’язок громадянина згідно зі статтею 65 Конституції України – захищати незалежність, суверенітет України.  Ви повинні законним шляхом довести державним органам, що маєте законні підстави, які унеможливлюють виконання цього обов’язку», – пояснює юристка.

Водночас законодавство України передбачає випадки, коли можна не приходити до військкомату, навіть отримавши повістку.

Відповідно до п. 11 ст. 2 Закону України “Про військовий обов’язок та військову службу” підставами для неявки за повісткою можуть бути:

– перешкода стихійного харак­теру;

– хвороба призовника;

– смерть або тяжка хвороба близького родича (чоловік, дружина, батько, мати, діти та інші);

– інші обставини, які позбавляють його можливості прибути.

Яке покарання передбачене за ігнорування повісток?

За порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію людину можуть притягнути до адміністративної відповідальності.

«Адміністративка» передбачена за порушення правил військового обліку, пояснює юристка Анна Оржеховська.

Зокрема, якщо людина відмовляється ставати на військовий облік або не повідомляє військкомат про зміни місця реєстрації (перепрописку в іншому місті або області). Відповідальність за це може настати і без отримання повістки. Йдеться про штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 гривень).

Повторне скоєння правопорушення протягом року, за яке людину вже штрафували, а також вчинення такого правопорушення в особливий період уже передбачає більше покарання.Йдеться про штраф від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3400 до 5100 гривень), а для посадових осіб – від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 5100 до 8500 гривень).

Водночас за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації та на особливий період на громадянина чекає кримінальна відповідальність (Стаття 336 Кримінального кодексу).У цьому випадку передбачене покарання у вигляді позбавлення волі строком від 3 до 5 років.

Також Національна поліція має право здійснювати адміністративне затримання військовозобовʼязаних при порушенні законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію і доставляти їх до ТЦКСП.

Повний тест матеріалу читайте за посиланням.

Related posts
Новини

Правове майбутнє та інновації: погляд юристки, що працює в індустрії відеоігор

Міжнародна підтримкаНовини

Можливість для членів АПУ: знижка 25% на заходи Академії європейського права!

Експертна думкаНовини

Зміни щодо прав на трансляції спортивних подій: наслідки будуть відчутні цього року

Новини

Sayenko Kharenko — Генеральний партнер АПУ в 2023 році!