Ви маєте змогу допомогти АПУ

Експертна думкаНовини

Як збільшити український експорт у 2023 році?

Олег Кириєвський, член Комітету Асоціації правників України з податкового та митного права, керуючий партнер First Chair Legal, у матеріалі для «ЛІГА:ЗАКОН» порозмірковував про те, як Альтернативні правили Пан-Євро-Мед можуть допомогти Україні збільшити експорт у цьому важкому для національної економіки році.

Як збільшити експорт у 2023 році?

Загалом, способів є багато. Та, напевно, один із найбільш простих зараз — приєднання до Альтернативних правил Пан-Євро-Мед.

Україна ще у 2018 році приєдналась до конвенції Пан-Євро-Мед. По суті, це набір правил, які потрібно виконувати для отримання преференцій при експорті.

Іще з моменту впровадження конвенції почались обговорення її нової редакції. Але домовитись усім 25 країнам-учасницям одразу не вдалось. Тому сторони розробили Альтернативну версію, до якої можна приєднатися за бажання та використовувати паралельно з основною.

Що ж вона нам дасть?

1. Пом’якшення правил достатньої переробки для сільськогосподарської та промислової продукції, текстилю

Щось спростили, щось деталізували, щось зробили гнучкішим, десь прибрали винятки — і стало краще.

Наприклад, за Основною редакцією, посівне насіння може набути походження країни, лише якщо його отримано з овочів, фруктів чи горіхів, вирощених на території цієї країни. В Альтернативних правилах така вимога відсутня.

2. Вага замість вартості у правилах переробки

Для прикладу, зараз щодо кавових напоїв ліміти матеріалів виражаються в відсотках від вартості. В Альтернативній редакції ці ліміти визначені мірою ваги, що нівелює вплив коливань цін і курсу валют.

3. Середнє значення вартості

Основна редакція вимагає розрахунку вартості матеріалів на кожному етапі виробництва. Нові ж правила дозволятимуть за згодою митних органів визначати середню вартість матеріалів. Це спростить дотримання граничних значень і зробить виробництво українських товарів більш прогнозованим (в умовах коливання курсу валют і вартості матеріалів).

4. Рівень «толерування» збільшено

Зараз не є порушенням використання певних матеріалів для виробництва товару (навіть якщо вони прямо заборонені правилами переробки), якщо їхня сукупна вартість не перевищує 10% від ціни цього товару. Це називається “tolerance rule”. Альтернативні правила загалом збільшують цей поріг до 15%.

Важливо! Це положення не стосується тих випадків, коли встановлено максимальний відсоток конкретного матеріалу.

5. Повна кумуляція

Про те, що таке «кумуляція», ви можете прочитати тут.

Повна ж кумуляція дозволяє розглядати всі операції та етапи обробки, здійснені на території різних країн-учасниць Зони вільної торгівлі, разом.

Наприклад, ви імпортуєте індійську бавовняну пряжу в Португалію. Там з неї виготовляють тканину. Проте ця тканина не набуває португальського походження, адже правила вимагають її виготовлення з волокна (подвійної переробки).

Ця тканина експортується в Норвегію, де з неї виготовляють одяг. Вимога подвійної переробки (пряжа-тканина, тканина-одяг) виконана в межах Зони вільної торгівлі, тому отриманий продукт набуває преференційного походження.

6. Перехід від вимог прямого транспортування до «принципу незмінності товару» (nonalteration)

Мета принципу та сама — забезпечити, щоб саме ті товари, що виїхали з однієї країни, в’їхали в іншу. Однак за новою редакцією прямо дозволятимуться поділ партій товару та додавання маркування на транзитних територіях. Зараз така можливість відсутня.

Зміниться й підхід до контролю — вимоги принципу незмінності товарів виконані, якщо у митниці немає підстав вважати протилежне.

7. Сертифікати походження

Будуть потрібні лише сертифікат EUR 1 та декларація-інвойс. А строк дійсності сертифікату збільшиться до 10 місяців. Зручно, чи не так?

Звучить цікаво. Але як впровадити таке в Україні?

Необхідно прийняти рішення про застосування Альтернативних правил. Початок застосування планувався ще на 1 вересня 2021 року. Але, на жаль, цього досі не сталося.

Звісно, війна змінила пріоритети. Однак питання залишається актуальним. Україна зацікавлена в збільшенні експорту й виробництва української преференційної продукції вже сьогодні, зокрема і в безпекових цілях.

Тому на новий 2023 рік, серед іншого (і крім перемоги), хочу побажати нам усім Альтернативних правил Пан-Євро-Мед в Україні.

Related posts
Новини

Зробіть Великодній подарунок дітям, які потребують допомоги

Новини

Завершено серію зустрічей в рамках Legal English Speaking Club

Звернення та заявиНовини

Комітети АПУ звернулися з проханням врегулювати питання підтвердження права фізичних та юридичних осіб на пільги, встановлені Податковим кодексом України

Новини

Проєкт FORCE опитує адвокатів щодо практики взаємного визнання постанов про заморожування й конфіскацію активів