Ви маєте змогу допомогти АПУ

Експертна думкаНовини

Яких податкових змін очікувати ІТ-бізнесу в 2023 році

Наталія Куріленко, членкиня Комітету Асоціації правників України з податкового та митного права, керівниця податкової практики, старша радниця адвокатської компанії «Соколовський і партнери», аудиторка, адвокатка, у матеріалі для «ЛІГА:ЗАКОН» розповіла, з якими змінами в питаннях оподаткування стикнеться IT-бізнес цього року.

2023 рік приніс ІТ-індустрії неприємні сюрпризи. Закінчилась дія пільги з операцій з програмною продукцією, які звільняються від оподаткування ПДВ. Так, до програмної продукції, операції з постачання якої звільнено від оподаткування ПДВ, раніше належали:

  • результат комп’ютерного програмування у вигляді операційної системи, системної, прикладної, розважальної та/або навчальної комп’ютерної програми (їхніх компонентів), а також у вигляді інтернет-сайтів та/або онлайн-сервісів та доступу до них;
  • примірники (копії, екземпляри) комп’ютерних програм, їхніх частин, компонентів у матеріальній та/або електронній формі, у тому числі у формі коду (кодів) та/або посилань для завантаження комп’ютерної програми та/або їхніх частин, компонентів у формі коду (кодів) для активації комп’ютерної програми чи в іншій формі;
  • будь-які зміни, оновлення, додатки, доповнення та/або розширення функціоналу комп’ютерних програм, права на отримання таких оновлень, змін, додатків, доповнень протягом певного періоду часу;
  • криптографічні засоби захисту інформації.

Із 1 січня 2023 року при постачанні програмної продукції підприємцям доведеться реєструватися платниками ПДВ, нараховувати та сплачувати податок. 80-85% витрат на створення ІТ-продуктів — вартість послуг ІТ-спеціалістів. Вони включають заробітну плату робітників компанії або послуги спеціалістів аутсорсингу, які зареєстровані як ФОП. У результаті компанії фактично не мають податкового кредиту з ПДВ й не можуть знизити свої ПДВ-зобов’язання. Фактично це означатиме збільшення вартості ІТ-послуг відразу на 20%, яке вплине на різке зниження конкурентоспроможності українського продукту.

Деяку надію на позитивне вирішення ситуації надає те, що податковий Комітет Верховної Ради України опрацьовує Проєкт Закону України №7611 від 28.07.2022 «Про внесення змін до підрозділу 2 розділу 20 «Перехідні положення» ПКУ (щодо пролонгації особливостей оподаткування програмної продукції)». Цим проєктом пропонується продовжити дію ПДВ-пільги до 1 січня 2028 року. 

Додатковим викликом для ІТ-індустрії 2023 року стане подвійне оподаткування. Частина ІТ-спеціалістів може залишитися за межами України та змінити свій резидентський статус і, відповідно, країну сплати податків. Оскільки більшість їх залишаться зареєстрованим ФОПами, українські податкові органи намагатимуться оподаткувати отримані ними доходи в Україні. Це призведе до подвійного оподаткування й також може вплинути на розвиток ІТ-бізнесу в Україні.

За останні роки ІТ-індустрія стала одним із головних драйверів  економіки України. 2022 року майже половину доходів  від експорту послуг дала саме ІТ-галузь. Зростання ІТ-сектору забезпечили не в останню чергу  сприятливі умови оподаткування. Вони стали більш конкурентоспроможними порівняно з іншими країнами.

Так, 86% ІТ-спеціалістів-ФОПів використовують 3-ю групу єдиного податку. Багато приватних підприємців перейшли на сплату єдиного податку за пільговою ставкою 2%. Це фактично зменшило вартість цих послуг та зацікавило інвесторів.

І, попри постійні розмови про зміну законодавства для обмеження господарських відносин юридичних осіб із ФОП на єдиному податку 3-ї групи, 2023 рік залишає можливість роботи ІТ-спеціалістів ФОПами на 3 групі та ще й за ставкою 2%. Отже, порівняно з високими ставками загальної системи оподаткування на фонд заробітної плати як у нас у країні, так і за кордоном, українська система оподаткування має свої переваги для розвитку ІТ-індустрії.

Related posts
Новини

Зробіть Великодній подарунок дітям, які потребують допомоги

Новини

Завершено серію зустрічей в рамках Legal English Speaking Club

Звернення та заявиНовини

Комітети АПУ звернулися з проханням врегулювати питання підтвердження права фізичних та юридичних осіб на пільги, встановлені Податковим кодексом України

Новини

Проєкт FORCE опитує адвокатів щодо практики взаємного визнання постанов про заморожування й конфіскацію активів