Ви маєте змогу допомогти АПУ

Новини

Європейська конвенція з прав людини є одним з інструментів притягнення Російської Федерації до відповідальності за злочини в Україні, – обговорювалося на вебінарі АПУ

7 червня 2022 року Асоціація правників України спільно з Радою Європи (Департаментом виконання рішень Європейського Суду з прав людини Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи) провели вебінар, присвячений стратегічним питанням подання заяв до ЄСПЛ проти Російської Федерації.

На заході обговорювалися особливості подання стратегічних заяв до Європейського Суду з прав людини (ЄСПЛ), стану справ на розгляді в ЄСПЛ, а також питання виконання рішень.

Голова відділу програм співпраці Ради Європи Лілія Гретарсдоттір відкрила захід та висловила підтримку Україні від імені Ради Європи.

Модераторка заходу Амінат Сулейманова, членкиня Правління АПУ, наголосила: «Ми, юристи, боремося на юридичному фронті. Мова може йти про встановлення фактів порушень прав людини та притягнення до відповідальності винних в цих порушеннях. Саме в цьому ключі має бути детально розглянуто питання розгляду стратегічних справ щодо РФ».

Іван Ліщина, адвокат, член Правління АПУ, заступник міністра юстиції України — Уповноважений у справах ЄСПЛ у 2016-2021 рр., розпочав захід виступом, під час якого детально описав стан розгляду міждержавних заяв щодо Криму та Донбасу, поданих Україною в ЄСПЛ.

Юрист ЄСПЛ Микола Сорочинський відповів на значну кількість питань учасників щодо процедури розгляду заяв Судом, строків розгляду, допустимості доказів та інших питань. Окрему увагу під час виступу було приділено процедурним особливостям, що виникли у зв’язку із воєнними діями на території України. М. Сорочинський звернув увагу на те, що щомісячна кількість звернень до ЄСПЛ щодо України наразі скоротилась майже вдвічі.

Адвокат Сергій Заєць поінформував присутніх щодо стратегічних провадженнь у ЄСПЛ, тобто проваджень, які:

– спрямовані на провокування якісних змін;

– мають вплив;

– стосуються нових питань права і є важливими для суспільства.

Завантажити презентацію

Начальник відділу Департаменту виконання рішень Європейського суду з прав людини Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи Павло Пушкар розповів про стан  виконання рішень щодо Російської Федерації, а також зауважив, що наразі потрібно думати не тільки про те, як виграти справи в ЄСПЛ, а й про те, який дипломатичний і політичний процес може створюватись та відбуватись на підставі цих рішень.

Наостанок виступив Вадим Ігнатенко, суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, щодо ухвалення рішень про судовий імунітет. Він звернув увагу, що імунітет – це право (проте не обов’язок), що випливає із суверенітету. Відповідно, «нормальним» розвитком подій є взаємне визнання суверенітету. А саме цей підхід був порушений РФ ще з 2014 року.

Related posts
Новини

«Класифікатор професій»: виклики та бачення реформи в контексті правничої професії, - відбувся захід АПУ та Програми USAID «Справедливість для всіх»

ВажливоНовини

Злочини РФ, вчинені з лютого до липня 2022 року в Україні, задокументовано у Другому, доповненому, звіті Global Accountability Network

Експертна думкаНовини

Сергій Козьяков: Практично всі юристи розуміють, що Україна – це невід’ємна частина європейського правового простору

Міжнародна підтримкаНовини

Знайомство з міжнародними учасниками АПУ: Тобі Кадман