Ви маєте змогу допомогти АПУ

Збір доказів воєнних злочинівМіжнародна підтримкаНовини

«Юридичний Рамштайн». АПУ взяла участь у Міжнародній конференції “United for Justice”

Міжнародна конференція високого рівня “United for Justice” (U4J) — «Об’єднані заради справедливості» відбулася у Львові 3-5 березня 2023 року. Провідні правники з усього світу, експерти в галузі міжнародного права, генеральні прокурори, представники законодавчої та виконавчої влади й дипломати зібралися на цьому «юридичному Рамштайні», аби об’єднати зусилля для притягнення до відповідальності всіх винних у вчиненні міжнародних злочинів проти України.

Конференцію відвідало вище керівництво держави: Володимир Зеленський, Президент України, Руслан Стефанчук, Голова Верховної Ради України, Денис Шмигаль, Прем’єр-міністр України, Андрій Костін, Генеральний прокурор, Всеволод Князєв, Голова Верховного Суду.

З-поміж іноземних гостей були присутні Егілс Левітс, Президент Латвії, Вопке Гукстра, заступник Прем’єр-міністра Нідерландів та Міністр закордонних справ країни, Меррік Гарланд, Генеральний прокурор США, Бет ван Шаак, Послиня з особливих доручень з питань глобального кримінального правосуддя Держдепартаменту США, Дідьє Рейндерс, Єврокомісар з питань юстиції, Карім Хан, Прокурор Міжнародного кримінального суду, Лаура Ковеші, Голова Офісу прокурора ЄС, Крістос Джакомопулос, Гендиректор Директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи, Праміла Паттен, Спеціальна представниця Генерального секретаря ООН з питань сексуального насильства в умовах конфлікту, генеральні прокурори Іспанії, Англії та Вельсу, Естонії, Латвії, Литви.

Ключові досягнення конференції:

  1. Генеральні прокурори країн — членів спільної слідчої групи (JIT), що з весни 2022 року розслідує воєнні злочини в Україні, підписали додаток до Угоди про створення JIT щодо початку роботи на базі Євроюсту Міжнародного центру з розслідування злочинів агресії РФ. Очікується, що центр запрацює вже цього літа в Гаазі.
  2. Підписано Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством юстиції США та країнами — членами спільної слідчої групи. Відтепер Сполучені Штати разом із JIT працюватимуть над притягненням до відповідальності винних у воєнних злочинах в Україні.
  3. Найближчим часом в Україні запрацює Офіс Міжнародного кримінального суду. Відповідний проєкт Угоди з МКС уже затвердив Кабінет Міністрів України.
  4. Створено Dialogue Group з координації національних і міжнародних зусиль з питань притягнення до відповідальності за злочини, вчинені в Україні внаслідок російської агресії.

Представники Асоціації правників України долучилися до панельних дискусій у рамках конференції U4J. Іван Городиський, член Правління АПУ, виступив із доповіддю про особливості міжнародної співпраці в галузі заморожування, стягнення, конфіскації активів і відшкодування збитків. Говорячи про роботу з конфіскації активів країни-агресорки або осіб, пов’язаних з ініціаторами російської збройної агресії, він закцентував на ролі недержавного сектору в цій справі.

«Ці процеси є політично чутливими — і це можна зрозуміти з огляду на агресію, що триває. Тож юристи, громадянське суспільство, громадські організації можуть доповнити діяльність уряду. У ситуаціях, коли урядові робочі групи мусять зберігати режим тиші, громадянське суспільство може пояснювати, чому так, і може пояснювати певні кроки та дії», — наголосив Іван Городиський.

Дмитро Гладкий, заступник Голови Відділення АПУ в Запорізькій області — регіоні, в якому зараз тривають бойові дії, розповів про особливості документування міжнародних злочинів громадянським суспільством і ЗМІ. У своєму виступі він відзначив переваги мобільного застосунку eyeWitness to Atrocities, розробленого Міжнародною асоціацією юристів (IBA).

Застосунок дає змогу будь-якій людині швидко й зручно фіксувати воєнні злочини, а отримані завдяки йому фото й відео є повноцінними доказами відповідно до норм національного й міжнародного законодавства та можуть бути використані слідством.

«Ця технологія пришвидшує та полегшує для правоохоронних органів, для журналістів питання верифікації матеріалів, бо разом із фото й відео можуть бути надані документи, які підтверджують, що цей матеріал є автентичним», — зазначив Дмитро Гладкий.

Підбиваючи підсумки конференції “United for Justice”, Анна Огренчук, Президентка АПУ, наголосила, що ці три дні були «надзвичайно насиченими, цікавими та результативними».

«Майже 600 учасників, топспікери, понад 10 дискусійних панелей… І все заради однієї мети — притягнення до відповідальності всіх винних у вчиненні міжнародних злочинів в Україні. Світ об’єднаний з Україною заради справедливості. Скоєно понад 70 тисяч злочинів з початку повномасштабного вторгнення. РФ та її військово-політичне керівництво мають бути покарані за всіма аспектами: кримінально, фінансово, політично», — резюмувала Президентка Асоціації.

Для збільшення світлини натисніть на неї.

Related posts
Новини

Зробіть Великодній подарунок дітям, які потребують допомоги

Новини

Завершено серію зустрічей в рамках Legal English Speaking Club

Звернення та заявиНовини

Комітети АПУ звернулися з проханням врегулювати питання підтвердження права фізичних та юридичних осіб на пільги, встановлені Податковим кодексом України

Новини

Проєкт FORCE опитує адвокатів щодо практики взаємного визнання постанов про заморожування й конфіскацію активів