Ви маєте змогу допомогти АПУ

Звернення та заявиНовини

Забезпечення функціонування об’єктів електроенергетики на деяких тимчасово окупованих територіях України: пропозиції Комітету АПУ та енергетичних асоціацій

Комітет Асоціації правників України з питань енергетики нафти та газу спільно з Асоціацією «Українська асоціація відновлюваної енергетики» та Українською вітроенергетичною Асоціацією звернулися до Кабінету Міністрів України, Міністерства енергетики України та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг щодо забезпечення функціонування об’єктів електроенергетики на деяких тимчасово окупованих територіях України.

Представники асоціацій запропонували розглянути відповідні пропозиції змін до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

Чинна редакція Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачає, що сухопутна територія України […] в умовах воєнного стану може бути визнана тимчасово окупованою рішенням РНБО, введеним у дію указом Президента України (п.3 ч.1 ст. 3). Після цього, за рішенням Кабінету Міністрів України на такі території можуть бути поширені обмеження та заборони щодо господарської діяльності такі як:

  • заборона здійснення господарської діяльності без зміни податкової адреси з тимчасово окупованої територіях на іншу територію України;
  • обмеження переказу грошових коштів та застосування платіжних систем;
  • заборона переміщення товарів на іншу територію України та/або в зворотному напрямку усіма видами транспорту, в т.ч. трубопровідним, а також лініями електропередач;
  • недійсність ліцензій на право провадження господарської діяльності (в т.ч. у сфері електроенергетики) на тимчасово окупованих територіях.

Окрім того, Кримінальним кодексом України (ч. 4 ст. 111) встановлено, що в разі наявності ознак колабораційної діяльності, тобто провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, така діяльність визнається кримінальним правопорушенням і карається штрафом або позбавленням волі на строк до п’яти років.

При цьому, станом на сьогодні російські війська контролюють значні території Харківської, Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей. На цих територіях розміщена значна кількість об’єктів електроенергетики (в т.ч. Запорізька АЕС, численні об’єкти альтернативної енергетики), що приєднані до електромереж Об’єднаної Енергетичної Системи України, працюють під контролем диспетчерського персоналу НЕК «Укренерго» та забезпечують відпуск електричної енергії та функціонування критичної інфраструктури як у відповідних регіонах, так і в Україні загалом.

У випадку застосування наведених положень Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» господарська діяльність таких об’єктів електроенергетики, зокрема Запорізької АЕС, об’єктів альтернативної енергетики та операторів систем розподілу електроенергії буде неможливою.

З огляду на це, експерти асоціацій просять розглянути можливість розробки законопроєкту щодо внесення змін до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», відповідно до яких обмеження, розміщених на тимчасово окупованих територіях можуть бути застосовані за рішенням Кабінету Міністрів України частково: в обсязі, що не перешкоджає господарській діяльності суб’єктів господарювання у сфері електроенергетики, та експлуатантів об’єктів критичної інфраструктури. Переглянути відповідні пропозиції змін до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» можна за посиланням.

Related posts
ВажливоМіжнародна підтримкаНовини

За сприяння АПУ відбулося підписання Меморандуму про співпрацю між Міжнародною асоціацією юристів, Міністерством юстиції України та Координаційним центром надання БПД

Міжнародна підтримкаНовини

Асоціація правників України провела першу зустріч з іноземними колегами - міжнародними учасниками АПУ

Новини

Підсумки 164-го засідання Правління АПУ

ВажливоНовиниПодії

12-13 грудня відбудеться IX Конференція з кримінального права та процесу